Dziś ostatni dzień Świąt Wielkanocnych, a dla stażystów chwila ładowania przed rozpoczęciem pracy. Uczniowie poznawali okolicę, spotkali się z Partnerem i ustalili plan działania na najbliższe tygodnie. Przesyłamy pozdrowienia z greckim słoneczkiem.
Pierwszy dzień w Grecji
- 8
Targi LOOK -Poznań 2023
Wyjazd na targi branżowe to czas integracji połączony ze zdobywaniem wiedzy i doświadczeń.
16 kwietnia nauczyciele, mistrzowie szkolący i uczniowie klas fryzjerskich uczestniczyli w Targach Fryzjersko-Kosmetycznych w Poznaniu. Był to dzień wypełniony profesjonalnymi pokazami i szkoleniami z zakresu technik, technologii oraz nowych trendów w modzie. Panie: Anna Owczarek i Anna Nowak wzięły udział w konferencji dla nauczycieli. Na stoiskach sprzedażowych można było zakupić narzędzia, przybory, sprzęt oraz produkty fryzjerskie i kosmetyczne.
Była to pełna wrażeń, miło spędzona niedziela.
6
Radomszczańskie Obchody Dnia Ziemi 2023
Program Radomszczańskich Obchodów Dnia Ziemi 2023.
Tegoroczne obchody pod hasłem "Zainwestuj w Naszą Planetę " odbędą się 19.04.23r. w naszej szkole w sali widowiskowej Kina za Rogiem.
PROGRAM
10.00 - Rozpoczęcie uroczystości
10.20 - Wykład Pani Magdaleny Jurek z PGK w Radomsku nt. "Recykling przyszłość czy oszczędność?"
11.00 - Projekcja filmu "Recykling elektroodpadów"
11.40 - Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród
Erasmus - wyjazd do Grecji
Wczoraj (a tak właściwie to dziś w nocy) rozpoczęła się nasza wielka grecka przygoda, która potrwa 4 tygodnie. Stażyści dotarli do Tolo, gdzie technicy logistycy oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych przez miesiąc będą się szkolić pod okiem profesjonalistów. Mamy za sobą nocny spacer nad Kanałem Korynckim, a dziś dzień organizacyjny i spotkanie z Partnerem.W Grecji jest dziś też drugi dzień Świąt Wielkanocnych, więc doświadczymy tradycji na własnej skórze.
Turniej Motoryzacyjny
17 kwietnia 2023 roku uczniowie: Wiktor Martela, Roman Krynke i Kacper Kozieł klasy IVAp reprezentowali naszą szkołę w Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym. Uczniowie wywalczyli 5. miejsce na szczeblu powiatowym. Uczniów do turnieju przygotowywała pani Magdalena Aleksandrowicz.
Wyjazd do Grecji w ramach Programu ERASMUS
Kilka dni temu odbyło się ostatnie przed wyjazdem spotkanie z rodzicami naszych praktykantów - uczniów wyjeżdźających na miesięczne praktyki zawodowe do Grecji. Rodzice zapoznali się z planem praktyk i wewnętrznym regulaminem wyjazdu; omówiono też regulamin organizacji przyjmującej i hotelu. Rodzice okazywali duże zainteresowanie przebiegiem praktyk w Grecji - zadawali pytania i prosili o dokładny plan pobytu swoich dzieci w ojczyźnie Homera. Wyjazd już w najbliższą niedzielę, przygotujcie się na dużą dawkę relacji. :)
Ogólnopolski Turniej Pożarniczy
12 kwietnia 2023 roku uczennica klasy IV Ap Klaudia Woch brała udział w Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Pożarniczego. W etapie powiatowym (test pisemny i ustny) Klaudia zajęła 3 miejsce. Atrakcją turnieju był pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego, jakim dysponuje jednostka, przygotowany przez strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Radomsku.
Konkurs na maskę teatralną
- 2
Świat jest wielkim teatrem, a ludzie aktorami... Aby przypomnieć o Międzynarodowym Dniu Teatru zorganizowano konkurs na teatralną maskę. Uczniowie wykazali się kreatywnością i plastycznymi umiejętnościami. Wykonali maski antyczne, weneckie, współczesne, z gipsu, masy solnej, kartonu, piór... Zobaczcie zresztą sami!
Nasi laureaci:
I m. -Sebastian Drogosz
II m. - Damian Wolski
III m - Patrycja Bedlechowicz
III m. - Oliwia Michoń
Wyróżnienie - Karolina Osumek
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Danuta Jasińska i Małgorzata Piotrowska
"Poezja obcojęzyczna - jak cudownie to brzmi"
13 kwietnia 2023 roku, w sali widowiskowej Kina za Rogiem odbył się w naszej szkole powiatowy etap konkursu "Poezja obcojęzyczna - jak cudownie to brzmi". Konkurs adresowany był do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ZSDiOŚ. Zadaniem uczniów była recytacja wierszy w wybranym języku obcym: w jęz. niemieckim, angielskim lub rosyjskim.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: Pani Beata Pokora - Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Pan Jarosław Ferenc - Prezydent Miasta Radomska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Kino za Rogiem.
Konkurs przebiegał w bardzo życzliwej atmosferze, spośród uczestników wyłoniono w kategorii szkoły ponadpodstawowej trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia:
Kategoria j. niemiecki:
I miejsce: Maja Frączak
II miejsce: Oliwier Habel
III miejsce: Malwina Kowalska
Wyróżnienie: Julia Kałka
Kategoria: j.angielski:
I miejsce: Anna Gębicz
II miejsce: Zuzanna Kowalczyk
III miejsce: Blanka Piotrowska
Wyróżnienie: Szymon Rokita
Kategoria: j.rosyjski:
I miejsce: Karina Paplicka
II miejsce: Zuzanna Gryś
III miejsce: Celina Świech
W kategorii szkoły średniej brali udział uczniowie naszej szkoły.
Laureatami zostali:
I miejsce: Magdalena Bryl (j.rosyjski)
II miejsce: Natalia Krawczyk (j.angielski)
III miejsce: Natalia Brożyna (j.niemiecki)
Wyróżnienie: Polina Bryzhko (j.rosyjski)
Natalia Bracka (j.niemiecki)
Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali duże umiejętności recytatorskie oraz wykazali się dobrą znajomością języków obcych oraz interesującą interpretacją wybranych utworów.
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, które zostały im wręczone przez zaproszonych gości, tj. Panią Małgorzatę Lewandowską- Wicestarostę Powiatu Radomszczańskiego oraz przez Panią Kamilę Malinowską- Sztangreciak - Sekretarz Miasta Radomska.
Cieszymy się także, że uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładów w języku niemieckim oraz angielskim, które poprowadziły Panie z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Pani Agnieszka Reszka poprowadziła wykład pt."Niemiecka muzyka młodzieżowa ", natomiast Pani Agnieszka Pyziak poprowadziła wywiad pt."Wampir w literaturze - Drakula oswojony".
Serdecznie dziękujemy sponsorom za możliwość zakupienia atrakcyjnych nagród. Podziękowania kierujemy także dla Agencji Reklamowej Gawlikowski za oprawę graficzną, wykonanie zaproszeń, plakatów, podziękowań.
Swoje podziękowania kierujemy także w stronę Pana Artura Rabendy za wykonanie pięknych pamiątek z drewna, dla Pani Edyty Sewerynek - Skóry za przygotowanie uczniów do występu wokalnego.
Mamy nadzieję, że ten konkurs wpisze się już na stałe w tradycję naszej szkoły.
Organizatorzy:
Katarzyna Krok
Justyna Czuprynowska
Małgorzata Knysak-Szczerba
Iwona Gloc
21
Rocznica Chrztu Polski
14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Chrzest księcia Mieszka I - to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości.
Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór. Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Święto ma utrwalić w świadomości Polaków wiedzę o wydarzeniu, dzięki któremu zaistnieliśmy w Europie. Data chrztu jest w pewnym sensie umowna, nikt bowiem nie ma niezbitych dowodów na to, że był to akurat ten dzień. Nie istnieją żadne zachowane dokumenty odnotowujące to wydarzenie. Współczesna wiedza opiera się na odkryciach archeologów, dokumentach stworzonych już po chrzcie i hipotezie, że w pradawnych czasach chrzest był tylko w Wielką Sobotę. Większość historyków uznaje więc, że odbyło się to 14 kwietnia 966 roku.
Konkurs „My place on Earth”
- 6
W ramach Dnia Języków Obcych odbył się w naszej szkole konkurs pod hasłem „My place on Earth” – „Moje miejsce na Ziemi”. Młodzież wykonywała prezentacje multimedialne i prace pisemne w języku angielskim oraz prace plastyczne, które wyeksponowane są w holu szkoły. 13 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu.
Gratulujemy zwycięzcom:
I miejsce – Mateusz Dębiński kl. IVCp
II miejsce – Igor Dworak kl. IVCp
III miejsce – Julia Bareła kl. IVAp
I wyróżnienie – Michał Stanek kl. IVCp
II wyróżnienie – Damian Wolski kl. IVCp
III wyróżnienie – Sandra Tazbir kl. IB
IV wyróżnienie – Filip Jarzębski kl. IIa
V wyróżnienie – Julia Szczepańska kl. IB
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, doceniamy i zachęcamy do nauki języka angielskiego.Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród Państwu Emilowi i Monice Siewier – właścicielom firmy „EMOS” oraz Panu Rafałowi Romanowiczowi – właścicielowi firmy Cukiernia „Halinka” za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
SZKOLENIE CARVING
- 7
Uczniowie klasy 1C, 2B i 4Cp w ramach projektu,,Rozwój CKZ w Drzewniaku" ukończyli szkolenie z carvingu z wynikiem pozytywnym. Podczas ćwiczeń doskonalili umiejętności rzeźbienia w owocach i warzywach, a także przygotowywali różne dekoracje z podstawowych surowców wykorzystywanych w kuchni. Nabyte umiejętności zostaną wykorzystane w dalszej pracy zawodowej i w życiu codziennym w dekoracji potraw.
Rocznica Zbrodni Katyńskiej
Od roku 2007 dzień 13 kwietnia obchodzimy jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten ustanowił Sejm RP. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Rozkaz tego ludobójstwa podpisał dyktator Związku Sowieckiego Józef Stalin.
Program I Powiatowego Konkursu Poezji Obcojęzycznej
Program:
9:00 - Rozpoczęcie uroczystości.
9:15 - Występ wokalny uczennic.
9:30 - Wykład w języku niemieckim "Niemiecka muzyka młodzieżowa" prowadzony przez dr Agnieszkę Reszkę.
10:00 - Występ uczniów – recytacja wierszy .
11:30 - Wykład w języku angielskim „Wampir w literaturze – Drakula oswojony" prowadzony przez mgr Agnieszkę Pyziak.
12:00 - Poczęstunek.
12:30 - Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.
13:00 - Zakończenie konkursu.
Zwycięzcy konkursu gastronomicznego "Mazurek Świąteczny"
Życzenia Wielkanocne
Misterium Pańskie
Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie.
Z tej okazji 5 kwietnia 2023r. odbyła się w naszej szkole uroczystość, ukazująca Misterium Męki Pańskiej, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój oraz skłoniła do zadumy i refleksji nad życiem.
Szkolne konkursy: ”Biblia i antyk dwa źródła kultury europejskiej”, „Zabytki świata starożytnego”
W marcu 2023 roku odbył się, jak co roku, szkolny konkurs wiedzy ph:” Biblia i antyk dwa źródła kultury europejskiej,” który na stałe wpisał się w tradycję szkoły. Łączy on wiedzę z różnych dziedzin takich jak: język polski, religia i kultura. Młodzież mogła również zaprezentować swoje umiejętności oraz wiedzę o kulturze antycznej przygotowując prezentację w konkursie ph. „Zabytki świata starożytnego”
W konkursie „ Biblia i antyk” wzięli udział uczniowie klas: technikum łącznie 42 osoby.
W zadaniach konkursowych znalazły się pytania dotyczące zarówno znajomości budowy Biblii: Starego i Nowego Testamentu, postaci biblijnych, wątków i motywów z przypowieści biblijnych, pierwszych przekładów Pisma Świętego. Pytania z języka polskiego dotyczyły pojęć takich jak: mity, bohaterowie najpopularniejszych mitów, bogowie greccy, związki frazeologiczne zaczerpnięte z Biblii i antyku, cechy dramatu antycznego i jego twórcy. Uczniowie z powodzeniem poradzili sobie z pytaniami konkursowymi.
W konkursie najlepsi okazali się :
I miejsce – Seweryn Gębicz kl. IA
II miejsce – Jakub Baran kl. IA
III miejsce -Natalia Maciąg kl. IC
wyróżnienie- Weronika Trzeciak kl. I C
W konkursie „Zabytki świata starożytnego” najlepsze prezentacje przygotowali:
I miejsce- Sandra Arkit kl. IIIA
wyróżnienia:
Kacper Świtoń kl. IV Ag
Aleksandra Rybak kl IV Bp
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Małgorzata Piotrowska
Bogusława Rokita
Konkurs Wielkanocny
W dniu 31.03.2023r. został rozstrzygnięty konkurs na "NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ". Oto lista LAURATÓW:
1 miejsce:
Nikola Jakubik kl. 3C,
Aleksandra Mesjasz kl. 1D
22 miejsce:
Julia Żurawska kl. 1cw
Aleksandra Lasoń kl. 2b
3 miejsce:
Marcin Pokora kl. 2a
Piotr Janas kl. 2b
Wyróżnienia:
Nikola Wałek kl. 1a
Alan Fogiel kl. 1a
Zuzanna Sobczyk kl. 1C
Aleksandra Wieczorek kl. 4Bp
Serdecznie gratulujemy
Wizyta kadetów w Jednostce Wojskowej
W dniu 04.04.2023 nasi kadeci z klas IA i ID technik logistyk udali się z wizytą do zaprzyjaźnionej jednostki wojskowej - 25. Batalionu Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić Salę Tradycji 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
13Kadeci zapoznali się z funkcjonowaniem jednostki, sprzętem i uzbrojeniem wojskowym będącym na wyposażeniu Batalionu. Młodzi adepci klas wojskowych uczestniczyli w pokazie broni używanej przez jednostkę. Każdy z nich mógł przymierzyć się do strzału z KBS BERYL, ręcznego granatnika przeciwpancernego. Poznali zasady nawiązywania korespondencji radiowej. Uczestniczyli w teoretycznym i praktycznym przygotowaniu skoczka do skoku. Doskonalili musztrę indywidualną i zespołową.
Naszą pierwszą wizytę w jednostce wojskowej, dzięki której mogliśmy szlifować swoje umiejętności wojskowe uważamy za udaną.
W drodze powrotnej, w restauracji podczas przerwy na lunch, spotkaliśmy Konrada Skolimowskiego „Skolima”, z którym zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych fotek.
Archiwum Aktualności