W dniu 24 października uczniowie klasy 5 Technikum Technologii Drewna odbyli wycieczkę przedmiotową do Zakładu Mebli Giętych Fameg. Gdzie zapoznali się z procesem gięcia drewna oraz produkcją krzeseł. Firma Fameg prowadzi produkcję mebli giętych już od ponad 100 lat i jest jedną z dwóch w Polsce która na skalę przemysłową gnie drewno.
Wycieczka przedmiotowa
Wycieczka Wadowice-Kraków
Jak każdego roku w październiku odwiedziliśmy miasta i miejsca najbardziej związane z Naszym Rodakiem - Karolem Wojtyłą: Wadowice - Dom Rodzinny JP II i Bazylikę Ofiarowania NMP oraz Kraków - Pałac Biskupów z "Oknem Papieskim", Kościół Mariacki, Rynek Główny, Sukiennice. Na Rynku w Wadowicach oczywiście degustowaliśmy kremówki papieskie w cukierni, którą wspominał Nasz Ojciec Święty, a w Krakowie - spacerowaliśmy uliczkami w promieniach jesiennego słońca.
31
Sukces dziewcząt w zawodach w piłkę ręczną
24.10.2023r. reprezentacja dziewcząt po zaciętej rywalizacji, wywalczyła 3 miejsce w Powiatowych Zawodach w Piłce Ręcznej GRATULACJE!!!
Program edukacyjny "Mistrz kierownicy"
Uczniowie starszych klas technicznych i branżowych uczestniczyli dzisiaj w projekcie pod hasłem "Mistrz kierownicy". Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzili: instruktor szkoły jazdy ELcar oraz policjant Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Wiedza przekazana młodzieży miała wzbudzić refleksę i "włączyć myślenie" u każdego, kto jest uczestnikiem ruchu drogowego.
Konkurs "Zielone Laboratorium Lafarge"
Uczniowie klasy IVA wraz z wychowawcą Magdaleną Aleksandrowicz wzięli udział w trzeciej edycji konkursu Zielone Laboratorium Lafarge. Konkurs zakładał przeprowadzenie interaktywnej lekcji online na temat problemów środowiskowych związanych z wodą - „Woda, źródło życia!” - zgodnie z zaproponowanym przez organizatora scenariuszem. Lekcja przeprowadzona została z użyciem aktywnej tablicy dzięki czumu uczniowie mogli w pełni uczestniczyć w grach i zabawach zawartych w scenariuszu. Po zaczerpnięciu wiedzy na temat dostępności do zasobów wody, zapoznaniem ze skutkami zmian klimat, wprowadzeniu pojęcia „śladu wodnego”, wyjaśnieniu skąd pochodzą zasoby wody, wskazanie przyczyn braku wody, poznaniu system retencji i praktyka niemarnowania wody klasa podjęła WYZWANIE. Wyzwanie konkursowe do przeprowadzonej lekcji polegało na wykonaniu deszczomierza i dokonaniu pomiaru opadów deszczu. Uczniowie umieścili deszczomierz na placu szkolnym, a następnie w dni kiedy padał deszcz zapisali pomiary w tabeli.
Podziękowania
Wszystkim Darczyńcom, którzy przekazali na rzecz Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska
w Radomsku 1, 5% podatku za 2022 rok, składamy najserdeczniejsze podziękowania.
Zachęcamy do wsparcia szkoły w kolejnym roku.
Do zaczytania jeden krok.....
Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.
Dnia 23 października, na każdej przerwie międzylekcyjnej, społeczność szkolna ZSDiOŚ zaprzyjaźniła się z książką i czytała wybrane przez siebie utwory. Staraliśmy się czytać wszędzie tam, gdzie było to możliwe: w bibliotece, świetlicy, na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych, na świeżym powietrzu. Dyrekcja, pracownicy administracji i obsługi bili rekord w czytaniu na przerwie w swoich gabinetach. Uczniowie chętnie wymieniali się spostrzeżeniami na temat przeczytanych fragmentów książek, co cieszy nas nauczycieli bibliotekarzy, bo poprzez to częściej będą odwiedzali bibliotekę, by szukać polecanych zbiorów. Ponadto osiągnięte zostały cele akcji: promocja czytelnictwa wśród młodzieży, sięganie po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Czytanie jest naprawdę fajne i może też stanowić formę zabawy, relaksu.
Dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, naszym uczniom za zaangażowanie i włączenie się do tej ważnej akcji. Liczba osób "zaczytanych" wyniosła 350. Do akcji przystąpiliśmy po raz drugi. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że nasi czytelnicy będą czytać nie tylko podczas bicia rekordu!
J.Czuprynowska, M.Aleksandrowicz
19
Podziękowanie za udział w akcji "Święty Mikołaj na Kresach" w 2022r.
Otrzymaliśmy podziękowanie za udział w ubiegłorocznej edycji akcji charytatywnej "Pomagamy Polakom na Kresach - Święty Mikołaj na Kresach". We wrześniu odbyło się uroczyste podsumowanie tej akcji, odbywającej się pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty.
Pomagamy Polakom na Kresach
Po raz kolejny rusza zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach - w Grodnie, Lwowie i Wilnie. Zbierać będziemy artykuły chemii gospodarczej oraz spożywcze o przedłużonym terminie ważności - cukier, mąka, makaron, kasza, ryż, herbata, konserwy, słodycze (batony, czekolady, ciastka, żelki, lizaki) a także przybory szkolne (zeszyty, kredki, mazaki, ołówki, długopisy). Możecie pomóc? Liczymy na Was. Zbiórka trwa tylko do 8 listopada, a więc czasu jest niewiele. Dary można przynosić do opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariusza (p. Rokita, p. Solarik), świetlicy, opiekuna koła PCK (p. Aneta Strychalska) lub pokoju pedagoga szkolnego.
"Przerwa na czytanie"
Biblioteka szkolna zaprasza nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi i administracji do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". 23 października na każdej przerwie miedzylekcyjnej bierzemy do ręki książkę i czytamy. Pokażmy, że książka to nasz przyjaciel i pobijmy rekord czytania! ...Bo jeśli nie my, to kto... Nauczyciele bibliotekarze
Wycieczka kl. 1D
W dniu 18 października 2023r. uczniowie kl. 1 D w ramach projektu "I love drewno!" wzięli udział w wycieczce do Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole, gdzie funkcjonuje Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Ośrodek realizuje zadania związane z zachowaniem różnorodności biologicznej i ochrony gatunków zwierząt dziko żyjących w tym chronionych oraz niesie pomoc chorym zwierzętom. Po terenie ośrodka oprowadził nas leśniczy p. Paweł Kowalski, który w ciekawy sposób opowiadał o zwierzętach tam mieszkających. Poznaliśmy popularne gatunki zwierząt leśnych, ich zwyczaje, w jaki sposób należy pomagać rannej zwierzynie i jak się nią opiekować. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się gatunkom tkj. lis polarny, barany muflony, łosie, kuny, jelenie. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew i ptaków. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. W ten sposób poszerzyliśmy wiedzę przyrodniczą, każdy reagował żywo i emocjonalnie, ponieważ kontakt z żywą przyrodą nie zastąpi nawet najlepsza fotografia czy film.
Opiekunowie: A. Nowak. M. Zbroja, R. Wnuczek - Łągiewska.
5
Wyniki konkursu "Świadectwo Rodziny Ulmów - Samarytan z Markowej"
W dniu 17.10.2023 został rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną ph. ,, ŚWIADECTWO RODZINY ULMÓW - SAMARYTAN Z MARKOWEJ", adresowany do uczniów klas pierwszych .
Nasi laureaci to:
I miejsce - Jakub Śmigielski - 1D
II miejsce - Karina Żmudzińska - 1D
III miejsce - Maciej Włodarczyk - 1D
Wyróżnienie - Jakub Wieczorek - 1C
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
"Dzień Papieski" w szkole
Podczas szkolnej uroczystości z okazji XXIII Dnia Papieskiego ph. "Jan Paweł II - Cywilizacja Życia", uczniowie klas pierwszych mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Naszego Rodaka oraz Jego dokonania. Wysłuchali też "Dekalogu Jana Pawła II", a na koniec uroczystości wspólnie zaspiewali "Barkę"- ulubioną pieśń oazową Karola Wojtyły. Przedstawiono także wyniki szkolnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II.
24
III Bieg Papieski
15.10.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Biegu Papieskim.
III miejsce ex aeuquo zajął Łukasz Mruklik uczeń 5Cp.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia i
zapraszamy do obejrzenia foto i wideo relacji
15
DEN
Święto Edukacji Narodowej
Święto Edukacji Narodowej to okazja, by dostrzec znaczenie edukacji, kształcenia się, docenić nauczycieli i innych pracowników szkoły. W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska ten szczególny dzień został uświetniony uroczystą akademią, podczas której młodzież w humorystyczny sposób podsumowała pracę nauczycieli, odgrywając scenki i śpiewając piosenki. Mamy nadzieję, że dobra atmosfera wzajemnej życzliwości i sympatii zostanie z nami każdego dnia. Wszystkim pedagogom życzymy niegasnącej pasji, samych sukcesów w pracy, ambitnych uczniów i godnych warunków pracy. Uczniom życzymy komputerowej pamięci, szybkiego przetwarzania danych i szerokich uśmiechów. Niech szkoła będzie dla was miejscem, gdzie uczenie się jest przyjemnością, fascynującą przygodą w nieznane, miejscem spotkań i początkiem wielkich przyjaźni.
19
Wycieczka klasy 2D
W dniu 12.10.2023 klasa 2D wybrała się na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka do Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki była Manufaktura. Udaliśmy się do kina na film "Twórca" opisywany jako postapokaliptyczny thriller o przyszłości dotkniętej wojną między ludźmi, a sztuczną inteligencją. Za sprawą technologii 4DX® razem z bohaterami filmu odczulism wrażenia zmysłowe, jak: wiatr, woda, mgła, błyski piorunów i różnorodne zapachy! Fotele kinowe w sali 4DX® wyposażone są w technologicznie symulatory ruchu, zaprogramowane na trzy tryby: wznoszący, falujący i kołyszący. Po filmie udaliśmy na posiłek, żeby nabrać sił na kolejny punkt wycieczki czyli Park Trampolin Saltos. Obejrzeliśmy film dotyczący zasad bezpieczeństwa a potem udaliśmy się na lekcje wf z trenerem. Po intensywnym treningu nadszedł czas na wspólne ćwiczenia i gry na trampolinach. To był czas spedzony aktywnie i sympatycznie.
Opiekę nad uczniami sprawowala: Katarzyna Krok I Albina Marcinkowska.
3
Szkolny Klub Wolontariusza - Ty też możesz pomagać
W roku szkolnym 2023/2024 Szkolny Klub Wolontariusza będzie kontynuował akcje charytatywne: "Tusz do paki" - zbiórka zuzytych tuszów do drukarek, "Zakrętkowo" - zbiórka plastikowych zakrętek, "Pomagamy schroniskom" - zbiórka karmy dla zwierząt i monet na zakup karmy dla bezdomnych zwierząt oraz zbiórkę na budowę Hospicjum dla dzieci chorych na raka w Kępie Zaleszańskiej. Każdy może i powinien włączyć się w te akcje, czekamy też na nowych wolontariuszy, którzy zaangażują się w nasze działania.
Zajęcia w terenie
W dniu 11.10.2023r. uczniowie klas technik logistyk w ramach innowacji wojskowej wzięli udział w zajęciach z instruktorem Starszym Chorążym Sztabowym Pawłem Kałdońskim z 93 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z topografią wojskową, pierwszą pomocą przedmedyczną, survivalem oraz wprowadzone zostały elementy musztry i ceremoniału wojskowego. Po wyczerpujących zajęciach uczniowie integrowali się przy ognisku.
Bardzo dziękujemy Panu Chorążemu za ogrom przekazanej wiedzy oraz poświęcony nam czas.
58
Pierwsze efekty programu "I love drewno"
Dzięki funduszom uzyskanym z programu "I love drewno" rozpoczęła się już modernizacja zielonych terenów przy boiskach szkolnych. Już w ubiegłym tygodniu stanęła altanka, wkrótce powstaną też alejki i ścieżka ekologiczna.
Archiwum Aktualności