Regulamin projektu
REGULAMIN PROJEKTU
„Drzewniak stawia na kwalifikacje”
§ 1
Postanowienia ogólne
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
- Projekt jest realizowany od dnia 1 stycznia 2018 do 28 lutego 2019 roku na terenie województwa łódzkiego w powiecie radomszczańskim.
- Celem głównym projektu podniesienie kompetencji zawodowych 105 uczniów (71 kobiet) Zespółu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku zwiększające ich szanse na rynku pracy, przez m.in. realizację staży i szkoleń, a także podniesienie kompetencji zawodowych dla 8 (7 K) nauczycieli z ZSD, przez m.in. kursy oraz podniesienie jakości nauczania w ZSD przez m.in. wyposażenie w sprzęt niezbędny do kształcenia zawodowego do 28.02.2019.
- Realizacja projektu została poprzedzona diagnozą na podstawie indywidualnego zapotrzebowania szkół lub placówek systemu oświaty, zatwierdzoną przez organ prowadzący.
§ 2
Słownik pojęć
Wyjaśnienie pojęć użytych w niniejszym regulaminie:
- Beneficjent – realizator projektu Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku (ZSD)
- Projekt – RPLD.11.03.01-10-0002/17 – pn. „ Drzewniak stawia na kwalifikacje”
- Uczestnik Projektu (UP) – osoba zakwalifikowana do udziału w Projekcie.
- Biuro Projektu – ul. Brzeźnicka 22, 97-500 Radomsko.
§ 3
Warunki uczestnictwa w projekcie
- W Projekcie może uczestniczyć 105 (71K) uczniów, 8 (7 K) nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku
- Stażami zostaną objęci uczniowie z klas II i III w roku szkolnym 2017/2018, z kierunków klas Technikum: technologii drewna, logistyk, usług fryzjerskich, żywienia i usług gastronomicznych.
- Projektem zostało objęte Technikum (uczniowie, nauczyciele, wyposażenie) i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w zakresie wyposażenia istniejącej pracowni międzyszkolnej (fryzjerskiej ) i podniesienia kompetencji nauczycieli wspólnych dla Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
- Uczestnik Projektu deklaruje uczestnictwo w Projekcie, wypełniając i podpisując formularz zgłoszeniowy wraz deklaracją uczestnictwa w projekcie, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych oraz umowę uczestnictwa w projekcie, którą należy jednostronnie podpisać oraz złożyć w 2 egzemplarzach wraz z formularzem zgłoszeniowym.
- Uczestnik Projektu oświadcza, iż zapoznał się z Regulaminem Projektu oraz spełnia warunki uczestnictwa w nim określone.
- Uczestnik Projektu jest świadomy odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności cywilnej, wynikającej z Kodeksu Cywilnego, za składanie nieprawdziwych oświadczeń, na podstawie których został zakwalifikowany do udziału w Projekcie.
- W przypadku, gdy Uczestnik Projektu jest osobą niepełnoletnią wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na uczestnictwo w Projekcie.
- Udział w Projekcie jest dobrowolny i bezpłatny pod warunkiem realizacji obowiązków wynikających z Umowy uczestnictwa w Projekcie oraz z Regulaminu projektu.
- Wszystkie podejmowane działania będą prowadzone zgodne z zasadą równości szans, w tym równości płci, dostępności dla osób niepełnosprawnych i zasadą niedyskryminacji.
§ 4
Zakres wsparcia
Projekt obejmuje następujące wsparcie:
1. Staże zawodowe dla 105 uczniów (71 uczennic) z klas II, III Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
- Okres realizacji stażu zawodowego to min. 150 h,
- Stypendium stażowe w kwocie 1800 zł brutto[1] zostanie wypłacone uczniom po zakończeniu stażu na rachunek bankowy wskazany przez uczestnika projektu;
- Ukończenie stażu potwierdzone zostanie zaświadczeniem;
- Staże będą realizowane m. in. w dużym przedsiębiorstwie (min 3 staże). Min. 1 stażysta uzyska ofertę pracy po odbyciu stażu w dużym przedsiębiorstwie;
- Projekt zakłada działania w zakresie realizacji staży zawodowych w sektorach zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji Województwa Łódzkiego – zostaną zorganizowane staże dla uczniów Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
- Staż zawodowy będzie realizowany na podstawie Indywidualnego Planu Stażu (program stażu) opracowanego przez nauczyciela i dyrektora szkoły we współpracy z przedsiębiorcą/ pracodawcą. Program ten musi być zgodny z profilem nauczania na danym kierunku. Będzie on wskazywać konkretne cele edukacyjne, które osiągnie Uczestnik Projektu, zakres obowiązków Uczestnika Projektu oraz harmonogram realizacji. Przy ustalaniu programu będą uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne oraz dotychczasowe kwalifikacje Uczestnika Projektu. Program stażu zawodowego zawiera szczegółowe zasady dotyczące wyposażenia stanowiska pracy stażysty podczas odbywania stażu zawodowego oraz procedury wdrażania stażysty do pracy i monitorowania stopnia realizacji treści i celów edukacyjnych;
- Dla każdego Uczestnika Projektu przewidziano możliwość pokrycia kosztów związanych ze stażem (ok 3000,00 zł), np. koszty dojazdu, zakup odzieży roboczej. Wsparcie to będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestnika Projektu;
- Staże będą realizowane we współpracy z pracodawcami lub przedsiębiorcami posiadającymi siedzibę na terenie woj. łódzkiego;
- Staże wykraczają poza zakres kształcenia zawodowego i są organizowane w celu zwiększenia wymiaru praktyk objętych podstawą programową nauczania danego zawodu. Staże zawodowe będą stanowić uzupełnienie działań prowadzonych przed rozpoczęciem realizacji projektu przez szkołę.
- Projekt zakłada wniesienie wkładu własnego przez pracodawców w formie finansowej w kosztach związanych z organizacją i prowadzeniem staży zawodowych, wynoszącego minimum 750,00 zł.
- Działania w zakresie realizacji staży zawodowych są zgodne z określonymi na podstawie Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze edukacji na lata 2014-2020 warunkami.
2. Wsparcie dla Uczestników w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających ich szanse na rynku pracy poprzez organizację kursów.
- W ramach wsparcia przewidziano organizację kursów (weekendowe/popołudniowe , śr. 8h/dzień):
- Kurs księgowości w małej firmie (20h) - 41 os.
-
- Dla kierunków: technik logistyk
-
- Barista (18 h) - 34 os.
-
- Dla kierunków: technik żywienia i usług gastronomicznych
-
- Carving (20 h) – 34 os.:
-
- Dla kierunków: technik żywienia i usług gastronomicznych
-
- Kurs na obrabiarkach CNC ( 50 h) 9 os:
-
- Dla kierunków: technik technologii drewna
-
- Kurs: perfekcyjne techniki strzyżenia ( 16h) – 21 os. :
-
- Dla kierunków: technik usług fryzjerskich
-
- Kurs wizażu (80h) - 21 os :
-
- Dla kierunków: technik usług fryzjerskich
-
- Kurs księgowości w małej firmie (20h) - 41 os.
Wszystkie kursy będą prowadzone przez placówki posiadające wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, z odpowiednią kadrą (trenerzy - m.in. wykształcenie. wyższe, min. 2 letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie) i zaplecze techniczne. Kursy będą realizowane w większości na terenie szkoły . Preferowane będą kursy w powiecie radomszczańskim .
- Kursy i szkolenia zostaną zakończone egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/dyplomu potwierdzającego nabycie, podwyższenie lub dostosowanie kompetencji/kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście potrzeb uczestnika projektu.
- Doradztwo zawodowe skierowane będzie do wszystkich uczniów objętych projektem. Będzie się składać z szeregu testów wypełnionych przez uczniów. Każdy z uczniów będzie zobowiązany do wypełnienia testów wskazanych przez doradcę zawodowego. Zadanie będzie realizowane w ramach 3h spotkań z uczniem - pierwsze spotkanie - 1 h na ucznia, test będzie zakończony raportem, które będą omawiane na drugim spotkaniu z doradcą zaw. - w wymiarze 2 h na ucznia. Uczeń po skończonej sesji otrzyma wskazówki dotyczące kierunku rozwoju zawodowego i/lub kontynuacji nauki, z uwzględnieniem posiadanych kompetencji.
4. Kursy kwalifikacyjne lub szkolenia doskonalące dla 8 nauczycieli/lek (7 K) w zakresie tematyki związanej z nauczanym zawodem.
- W ramach wsparcia przewidziano organizację kursów:
- Kurs wizażu, stylizacji i makijażu (40 h) – 3 os. - dla nauczycieli przedmiotów zawodów teoretycznych fryzjerskich
- Kurs Carvingu- podstawowy - 3 os. - dla nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych
- Kurs Carvingu- średniozaawansowany - 3 os. - dla nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych
- Kurs AUTOCAD - 4 os. - dla nauczycieli przedmiotów zawodowych drzewnych
- Kurs na obrabiarki CNC 20 (30 h) - 4 os. - dla nauczycieli przedmiotów zawodowych drzewnych
- Kurs księgowości - 2 os. (80 h)
- Kursy i szkolenia zostaną zakończone egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/dyplomu potwierdzającego nabycie lub podwyższenie kompetencji/kwalifikacji.
- Wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych. Zakupione zostaną sprzęty do pracowni: technik usług fryzjerskich(pracownia fryzjerska), technik żywienia i usług gastronomicznych (Pracownia żywieniowa), technik logistyk(Pracownia logistyczna), technik technologii drewna (Pracownia technologii drewna).
- Dodatkowo dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy w procesie dydaktycznym będą wykorzystywali sprzęt i wyposażenie zakupione w ramach projektu odbędzie się przeszkolenie z zakresu obsługi sprzętu.
§ 5
Procedury rekrutacji
- Rekrutacja ma charakter częściowo zamknięty i będzie prowadzona od 01.2018 do 03.2018.
- Oferta udziału w projekcie jest skierowana do 105 uczniów (klas II, III) Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku w roku szkolnym 2017/2018.
- Procedura rekrutacji w przypadku uczniów obejmuje następujące etapy:
- zgłoszenie Uczestnika poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i deklaracji uczestnictwa;
- weryfikacja kryteriów formalnych:
- osoba fizyczna ucząca się, pracują lub zamieszkująca na obszarze województwa łódzkiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego;
- uczeń/uczennica II, III klasy Technikum (Technik: żywienia i usług gastronomicznych, logistyk, technologii drewna, usług fryzjerskich) Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku
- wybór na staż na podstawie listy rankingowej podstawowej oraz rezerwowej – kryteria:
• Średnia ocen z przedmiotów zawodowych - 4,0 i więcej - 3 pkt, 3,0 – 3,99 - 2 pkt, 2,0 – 2,99 - 1 pkt, poniżej 2,0 - 0 pkt
• Pozytywna opinia wychowawcy - 3 pkt,
• Frekwencja - min 90% - 2 pkt, 89,9%- 70% - 1 pkt, poniżej 70% - 0 pkt.
• Zachowanie - wzorowe, bdb lub db - 2 pkt, poprawne - 1 pkt, nieodpowiednie/naganne 0 pkt,
• Brak ukończonych kursów o tej samej specjalności 1 pkt.;
-
- podpisanie umowy przez Uczestnika Projektu i, w przypadku, gdy Uczestnik Projektu jest osobą niepełnoletnią, jego rodzica/opiekuna prawnego (w 2 egzemplarzach);
- w przypadku wycofania się Ucznia/Uczennicy z projektu lub nie złożenia deklaracji uczestnictwa, udział w projekcie zostanie zaproponowany UCZ z listy rezerwowej;
- istnieje możliwość ponownego przeprowadzenia rekrutacji dla uczniów rozpoczynających naukę w roku 2018/2019 w przypadku wycofania się uczestników z projektu lub nie złożenia deklaracji uczestnictwa. Dodatkowa rekrutacja odbędzie się na podstawie rozmów dyrektora z niewytypowanymi wcześniej klasami.
- Procedura rekrutacji w przypadku nauczycieli obejmuje następujące etapy:
- zgłoszenie Uczestnika poprzez wypełnienie kwestionariusza zgłoszeniowego i deklaracji uczestnictwa;
- weryfikacja kryteriów formalnych:
- osoba fizyczna ucząca się, pracująca lub zamieszkująca na obszarze województwa łódzkiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego;
- nauczycielka/nauczycie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie
- wybór osób na kursy i szkolenia – kryteria: staż pracy: 1-3 lata – 1 pkt., 4-8 lat – 3 pkt., 9 i więcej – 10 pkt., brak uczestnictwa w kursach, szkoleniach w ciągu ostatniego roku – 1pkt., 3 lat – 3pkt., 5 i więcej – 5 pkt.
- podpisanie umowy oraz regulaminu projektu przez Uczestnika (w 2 egzemplarzach).
- Zasady przyjmowania zgłoszeń:
- Wszystkie dokumenty zgłoszeniowe do Projektu są dostępne w Biurze Projektu – sekretariatu szkoły. Dokumenty zgłoszeniowe należy wypełnić czytelnie, podpisać oraz dostarczyć osobiście lub pocztą do Biura Projektu.
- Po złożeniu dokumentów w sekretariacie zostanie sprawdzona ich poprawność formalna (możliwa poprawa).
- O przyjęciu decyduje spełnienie warunków uczestnictwa w projekcie wskazanych w § 3.
- Warunkiem ostatecznego zakwalifikowania do udziału w projekcie jest:
-
- Zaakceptowanie niniejszego Regulaminu,
- Złożenie kompletu poprawnie wypełnionych i podpisanych dokumentów zgłoszeniowych.
-
- O zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie Beneficjent poinformuje Uczestnika Projektu drogą mailową, telefoniczną lub bezpośrednio w terminie co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem wsparcia.
- Dokumenty rekrutacyjne będą przechowywane w biurze projektowym, znajdującym się w Radomsku .
- Ostatecznie do projektu zakwalifikowanych zostanie:
- 105 uczniów (71 uczennic) II, III Technikum z Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
- 8 nauczycieli (7K).
§ 6
Uprawnienia i obowiązki Uczestników Projektu
- W ramach udziału w Projekcie, uczestnicy otrzymają wsparcie w postaci staży zawodowych, kursów i doradztwa zawodowego dla uczniów oraz kursów kwalifikacyjnych, szkoleń doskonalących dla nauczycieli Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
- Uczniowie, biorący udział w Projekcie są zobowiązani do realizacji ścieżki wsparcia składającej się ze stażu zawodowego w wymiarze min. 150 h, doradztwa zawodowego oraz wybranego kursu, wskazanego na etapie rekrutacji.
- Uczestnik Projektu zobowiązany jest do:
- regularnego, punktualnego i aktywnego uczestnictwa we wszystkich przeznaczonych dla niego formach wsparcia,
- potwierdzania uczestnictwa każdorazowo na liście obecności,
- uczestnictwa w egzaminach, umożliwiającym uzyskanie certyfikatów/zaświadczeń
- odbioru zaświadczeń/certyfikatów, oraz potwierdzenia tego faktu podpisem na stosownych listach;
- wypełniania testów monitoringowych, ewaluacyjnych oraz wszelkich dokumentów niezbędnych do prawidłowej realizacji Projektu w czasie jego trwania.
- Aby otrzymać zaświadczenie o odbyciu stażu zawodowego Uczestnik Projektu – uczeń, zobowiązany jest do zrealizowania co najmniej 150 h stażu. W przypadku pozostałych form wsparcia liczba godzin jest dostosowana do specyfiki kursu/szkolenia/studiów.
- W przypadku odbywania stażu w dużym przedsiębiorstwie, min. 2 stażystów uzyska ofertę zatrudnienia.
- Beneficjent dopuszcza usprawiedliwienie nieobecności spowodowane chorobą lub ważnymi sytuacjami losowymi. Usprawiedliwienie jest dokonywane na podstawie przedstawionego zwolnienia lekarskiego lub innych dokumentów usprawiedliwiających jego nieobecność.
- W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu nieobecności, oprócz pisemnego usprawiedliwienia swojej nieobecności, Uczestnik Projektu zobowiązany jest do uzyskania zgody Koordynatora na kontynuację uczestnictwa w Projekcie.
- Koordynator wyraża zgodę na kontynuację uczestnictwa w Projekcie w uzasadnionych przypadkach.
- Uczestnik Projektu zostaje skreślony z listy uczestników w przypadku:
- przekroczenia dozwolonego limitu nieobecności, nieusprawiedliwienia oraz nie uzyskania zgody Koordynatora na kontynuację uczestnictwa w Projekcie,
- złożenia pisemnej rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie.
- Uczestnik Projektu jest zobowiązany do udzielania wszelkich informacji związanych z uczestnictwem w Projekcie instytucjom zaangażowanym we wdrażanie Działanie XI.3 Kształcenie zawodowe.
§ 7
Zasady monitoringu Uczestników Projektu
- Nadzór nad odbywanym stażem sprawuje opiekun stażu. Może on opiekować się wyłącznie jednym stażystą. Opiekun stażu we współpracy z nauczycielem wypełnia zadania opisane szczegółowo w umowie trójstronnej zawartej pomiędzy Zespołem Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, pracodawcą a stażystą.
- Podstawą do monitorowania przebiegu stażu jest Indywidualny Plan Stażu, opracowany przez nauczyciela i dyrektora szkoły we współpracy z przedsiębiorcą/pracodawcą.
- Po zakończeniu stażu przedsiębiorca jest zobowiązany do wydania stażyście dokumentu potwierdzającego odbycie stażu zawodowego.
- W monitoringu staży wykorzystywany jest system oceny jakości staży wytworzonych w ramach projektu innowacyjnego POKL o numerze UDA-POKL.09.02.00-14-055/11-00 pt. „Innowacyjne Szkolnictwo Zawodowe na Mazowszu Płockim” (Załącznik nr 1).
- Uczestnik Projektu zobowiązuje się do wypełniania list obecności, ankiet oraz wszystkich dokumentów niezbędnych do prawidłowej realizacji Projektu.
- Uczestnik Projektu wyraża zgodę na wykorzystanie jego wizerunku. W celu udokumentowania prowadzonych form wsparcia, będzie prowadzona dokumentacja zdjęciowa.
- Uczestnik Projektu zobowiązuje się podać Beneficjentowi dane, które wymagane są do wprowadzenia w systemie SL2014.
- Uczestnik Projektu już w trakcie rekrutacji akceptuje zasady ewaluacji Projektu, co poświadcza osobiście podpisem na oświadczeniu o zgodzie na udostępnianie i przetwarzanie danych osobowych.
- Dane osobowe, których mowa w pkt. 8 przetwarzane będą w celu umożliwienia monitoringu, kontroli i ewaluacji projektu.
§ 8
Zasady rezygnacji z udziału w projekcie-
- Z ważnej przyczyny Uczestnik może wycofać się z udziału w Projekcie, do którego został zakwalifikowany, na więcej niż 14 dni przed rozpoczęciem wsparcia, informując o tym Projektodawcę na piśmie.
- Dopuszcza się wycofanie Uczestnika z Projektu w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem stażu w przypadku sytuacji losowej (np. niezaplanowany pobyt w szpitalu), która musi zostać potwierdzona odpowiednią dokumentacją.
- W przypadku wycofania lub rezygnacji Uczestnika z udziału w Projekcie w trakcie trwania stażu, Beneficjent może żądać, aby Uczestnik przedłożył zaświadczenia lekarskie lub inne dokumenty usprawiedliwiające wycofanie lub rezygnację danego Uczestnika.
- W przypadku nieusprawiedliwionego wycofania lub rezygnacji Uczestnika z udziału w Projekcie, Beneficjent może obciążyć Uczestnika kosztami jego uczestnictwa w Projekcie:
- Niniejsze postanowienie wynika z faktu, iż Projekt jest finansowany ze środków publicznych, w związku z czym na Beneficjencie spoczywa szczególny obowiązek dbałości o ich prawidłowe i zgodne z założonymi celami wydatkowanie.
- Beneficjent zastrzega sobie prawo skreślenia Uczestnika Projektu z listy uczestników w przypadku naruszenia przez Uczestnika Projektu niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego.
- Wobec osoby skreślonej z listy uczestników projektu z powodu naruszenia niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego stosuje się sankcje wymienione w pkt. 4 niniejszego paragrafu.
§ 9
Postanowienia końcowe
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2018 roku i trwa do 28 lutego 2019 roku.
- Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie znajdują postanowienia umowy uczestnictwa zawarte z każdym z uczestników projektu
- Sprawy nieuregulowane w niniejszym regulaminie i umowie uczestnictwa są rozstrzygane przez Realizatora.
- Uczestnik Projektu pisemnie potwierdza zapoznanie się z Regulaminem Projektu w umowie uczestnictwa.
- Regulamin jest dostępny w Biurze Projektu.
[1] Wysokość stypendium nie może przekroczyć połowy średniego wynagrodzenia (brutto) za pracę w województwie łódzkim, wyliczaną na podstawie aktualnych danych GUS.