Wycieczka Kraków-Wieliczka z programu Poznaj Polskę za nami...
W ramach programu MEiN pn. Poznaj Polskę w dniach 18-19 listopada 2021r. grupa 31 uczniów z klas: IA, IB, IIA, IIC, IIIAp i IIIBp uczestniczyła w dwudniowej wycieczce Kraków-Wieliczka. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy m.in. unikatowe miejsce na mapie Krakowa - Kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama dawnej siedziby królów polskich. Kopiec jest najstarszym pomnikiem ku czci Kościuszki, umiłowanym miejscem Polaków i pomnikiem historii. W zabytkowych wnętrzach Fortu widzieliśmy wystawy czasowe, pamiątki zbierane przez Komitet Kopca Kościuszki oraz stanęliśmy „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami - odwiedzając wystawę woskowych figur.
Następnie podążyliśmy w kierunku Wzgórza Wawelskiego. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki - wystawę archeologiczną "Wawel Zaginiony". Stała ekspozycja ukazuje architekturę oraz historię średniowiecznego wzgórza wawelskiego.To niezwykle cenny i ciekawy rezerwat archeologiczno-architektoniczny, który obejmuje rotundę św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie pod wezwaniem NMP) pochodzącą z X i XIw., pozostałości stajni i wozowni z XVI i XVIIw., relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Ten odcinek to opowieść o tym, co zaginęło pod ziemią ale i o tym, co zostało odkryte. Odbyła się lekcja muzealna "Przedromanizm i Romanizm na Wawelu", podczas której młodzież, przemieszczając się pośród wczesnośredniowiecznych reliktów, zapoznała się z jedną z najstarszych budowli sakralnych powstałych na przełomie X i XIw., z detalami architektonicznymi, makietami dawnej zabudowy oraz licznymi znaleziskami z wykopalisk na terenie Wawelu.
Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta i zwiedziliśmy renesansowe Sukiennice. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza oraz Bazylika Mariacka, w której widzieliśmy wyjątkową pamiątkę średniowiecza – słynny Ołtarz Mariacki, dzieło Wita Stwosza. Odbyliśmy także wizytę w najstarszym oddziale Muzeum Narodowego w Galerii Sztuki Polskiej XIXw. w Sukiennicach. To najstarszy oddział i pierwsza siedziba Muzeum Narodowego utworzonego w 1879r. Zaczątkiem zbiorów stał się monumentalny obraz "Pochodnie Nerona", ofiarowany miastu przez autora - Henryka Siemiradzkiego, dziś eksponowany na honorowym miejscu w sali nazwanej imieniem artysty. Podziwialiśmy m.in.dzieło Jana Matejki "Hołd Pruski". Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął spacer Traktem Królewskim, czyli przejście najważniejszą częścią Krakowa. Popularność Drogi Królewskiej wzięła się stąd, że to właśnie pomiędzy Barbakanem i Wawelem mieścił się cały dawny Kraków. To historyczna droga, którą do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, księżniczki, chcące poślubić polskiego władcę, posłowie, udający się do króla na Wawel, czy orszaki pogrzebowe królów i wybitnych osób spoczywających w Katedrze na Wawelu.
Wycieczka szkolna musi być: ciekawa, pożyteczna, niezapomniana i wzbogacająca wiedzę. Gdzie znaleźć miejsce, które sprawi, że wyprawa spełni wszystkie powyższe wymogi? Otóż pod ziemią. Dlatego z żalem pożegnaliśmy Kraków i wyruszyliśmy do Kopalni soli w Wieliczce, która w 1978r. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako pierwsza grupa zeszliśmy do podziemnego królestwa nowo oddanymi do użytku schodami- w Szybie Paderewski, który nie posiada windy- do pokonania mieliśmy 380 drewnianych stopni. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Przeszliśmy Trasę Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Cudu – jaki natura i człowiek stworzyły pod miastem Wieliczka – nie da się opisać słowami, trzeba je osobiście zobaczyć, by w pełni zrozumieć wysiłek wielu górniczych pokoleń, trud wydobycia i rozwój techniki przez stulecia.
Bogaty program wycieczki oraz wiadomości przekazane przez przewodników zapewniły nam sporą dawkę wiedzy... to był wspaniały czas na poznanie zabytków, historii Krakowa, legend związanych z miastem oraz skarbu narodowego - zabytkowej Kopalni soli w Wieliczce. Organizator: Joanna Szymańska/opiekunowie: Anna Nowak i Dorota Solarik