• '
    • Erasmus+

          • Drzewniak stawia na profesjonalistów

          • Erasmus+ - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego  Witosa w Leśnej Podlaskiej                                                                                                                                         

                          W dniach 13.09-08.10.2021r.uczniowie naszej szkoły realizowali zagraniczne praktyki zawodowe w ramach projektu “Drzewniak stawia na profesjonalistów”, współfinansowanego z programu Erasmus+. W projekcie uczestniczyło 20 uczniów z klas 3Ap- technik logistyk oraz 3Cp-technik żywienia i usług gastronomicznych. Na miejsce odbywania praktyk została wybrana Ostrawa. 

            Przed rozpoczęciem mobilności, na Panią Dyrektor Agnieszkę Łukomską oraz zespół przygotowujący wyjazd: Joannę Bogacz, Aleksandrę Orlikowską, Joannę Ferenc, Dorotę Solarik oraz księgową Małgorzatę Stefanek, czekał ogrom obowiązków. Przeprowadzenie skrupulatnej rekrutacji, prowadzenie dokumentacji czy zapewnienie uczestnikom ochrony ubezpieczeniowej oraz transportu nie były łatwymi do realizacji zadaniami w dobie pandemii koronawirusa, która potrafiła zburzyć nawet najbardziej doskonały plan. 

            Jednym z punktów koniecznych do wypełnienia był szereg spotkań przygotowawczych: językowych, kulturowych oraz pedagogicznych. W ich trakcie, uczestnicy mobilności mogli poznać m.in. kulturę oraz obyczaje panujące w Czechach, sposoby radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy oraz tęsknotą za własnymi czterema kątami. Również zdolności językowe naszej dwudziestki zostały sprawdzone i podszlifowane, ponieważ w trakcie mobilności zobowiązani oni byli do posługiwania się językiem angielskim. Odbywałyśmy także spotkania z rodzicami, na których na bieżąco przekazywałyśmy informacje na temat wyjazdu. 

             

              W Ostrawie zostaliśmy przywitani uroczystą kolacją, podczas której poznaliśmy naszego partnera ze strony czeskiej- pana Łukasza Szlachtę, reprezentującego firmę Educare et Labora. Pan Łukasz przedstawił kluczowe punkty mobilności, główne zadania i ogólny zarys działan na najbliższe tygodnie. Kolejnego dnia uczniowie zostali rozwiezieni do ich miejsc pracy, gdzie poznali zakres obowiązków. Logistycy wprowadzali zdobytą wiedzę w życie oraz zdobywali nowe umiejętności w firmach z dużym zapleczem magazynowym, gdzie pod okiem swoich mentorów zajmowali się m.in. kompletacją zamówień, organizacją procesów logistycznych, dokumentacją i systemami magazynowania. Były to sklep meblowy Mobelix, sklep internetowy Alza oraz firma kurierska WEDO.  

            „Żywieniowcy” mieli natomiast praktyki w kuchniach dwóch prestiżowych hoteli: Best Western i Akord oraz bardzo popularnej restauracji z lokalnymi potrawami U Helbicha. Nasi uczniowie świetnie wywiązywali się z zadań, które polegały m.in. na przygotowywaniu dań z hotelowego menu, w tym posiłków dla osób ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Uczniowie poznali również tajniki przygotowywania dań kuchni czeskiej według oryginalnych receptur. 

            Wszyscy nasi uczniowie zostali rzuceni na głęboką wodę i byli traktowani jak pełnoprawni pracownicy. Doskonale poradzili sobie ze swoimi zadaniami i, choć czasami bardzo zmęczeni, doceniali fakt, że mogą szkolić się pod okiem profesjonalistów. Ich wysiłki zostały zresztą wysoko ocenione przez pracodawców. 

            Nie samą pracą żyli nasi uczniowie! Odwiedziliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc u naszych czeskich sąsiadów. Korzystając z ich gościnności, zwiedziliśmy m.in. wieżę widokową w Nowym Ratuszu skąd widać panoramę całego miasta, ostrawskie ZOO, kopalnię Michal czy plac Tomasza Masaryka. Weekendy spędzaliśmy w Pradze oraz Brnie, a popołudnia aktywnie - w aquaparku, na eksplorowaniu kompleksu Belsky Les, wyścigach gokartami czy w planetarium. 

            Było to niewątpliwe cenne doświadczenie dla uczniów naszej szkoły. Funkcjonowali oni w nieznanym środowisku i wykorzystali w pełni swoje umiejętności interpersonalnych w kontaktach z nowymi ludźmi i językiem. Praktyki zagraniczne były także doskonałą okazją do powrotu do rzeczywistości po trudnym dla nich czasie nauczania zdalnego. Uczniowie doskonale się ze sobą zintegrowali, byli dla siebie wsparciem na każdym etapie mobilności, a czas spędzali na rozmowach zamiast przed ekranem smartfona.