Aktualności
#ŁączyNasPamięć
Czy książki mogą leczyć?
Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi uczennicy kl.IVB Julii Kempy na postawione w konkursie pytanie: Dlaczego książki mogą leczyć?
Czy książki mogą leczyć? Jak literatura wspiera rozwój emocjonalny?
Czy książki mogą leczyć? Myślę, że jest to pewnego rodzaju pytanie złożone, takie na które odpowiedź nie może być jednoznaczna, gdyż każdy z nas ma prawo leczyć się na własny sposób i jeśli mowa tutaj o pasji - to na własną. Niektórzy lubią czytać, inni malować a jeszcze inni śpiewać. Każdy więc odnajdzie ukojenie w swojej własnej pasji.
Książki, czy inna pasja na pewno nie uleczą nas dosłownie. Nie zaleczą otwartej, krwawiącej rany, czy innych urazów, które są realne. Nie przytulą nas, gdy je o to poprosimy, lecz pozwolą zatopić w nich nasze zmartwienia.
Dlatego więc książki mogą uleczyć nas emocjonalnie. Od wieków pomagają zrozumieć siebie i dać powody do refleksji. Czytając o bohaterze, który mierzy się z problemem podobnym do nas możemy poczuć się zrozumieni i wysłuchani, a także w wielu przypadkach nie osądzani jak może zdarzyć się w realnym życiu. W historiach innych, często fikcyjnych bohaterów możemy zobaczyć siebie, a to niemal jak spojrzenie w lustro i chwycenie swojej własnej duszy.
Często słowa, których nie potrafimy wypowiedzieć na głos, same odnajdą nas na kartkach papieru. Czasem to właśnie zapach książki da ukojenie lub chwilową ucieczkę od cierpienia targającego naszymi umysłami i sercami, ponieważ książki potrafią leczyć, a także wspierać nasz rozwój emocjonalny. Wystarczy, że sięgniesz po jedną, poczujesz zapach kartek zapisanych tysiącami słów i odczujesz wewnętrzny spokój, który rozjaśni twój umysł na wiele trapiących cię spraw.
Zielona Szkoła w Grecji
Pozdrawiamy serdecznie ze słonecznej Paralii. Mieszkamy w przepięknym hotelu, który jest odzwierciedleniem greckiego klimatu. Paralia to niewielki kurort położony nad Morzem Egejskim. Dookoła rozciąga się piękno góry Olimp, nie można wyrazić tego słowami.To trzeba zobaczyć... . Nasza przygoda z Grecją i jej niepowtarzalnymi zakątkami dopiero zaczyna się. Za nami dzień plażowania i odpoczynku po wielogodzinnej podróży.
3
105 - rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II
"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali."
JP II
20 maja 2025 roku młodzież z ZSDiOŚ razem z opiekunami - uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym 105 rocznicy urodzin Naszego Wielkiego Rodaka- Świętego Jana Pawła II-papieża serc, papieża młodych, papieża pokoju..
Nie znaliśmy Go osobiście. Tylko słyszeliśmy o Nim z opowieści rodziców, dziadków, nauczycieli… ale podczas apelu przybliżyliśmy sobie Jego postać i nauki - oglądając wspólnie prezentację poświęconą Naszemu Wielkiemu Rodakowi.
Jego życie, miłość do drugiego człowieka i słowa, które kierował do ludzi wszystkich narodów, wciąż brzmią w naszych sercach. Zostawił nam nie tylko swoje nauczanie, ale także wskazówki na przyszłość.
Jan Paweł II — gdziekolwiek się pojawił, gromadziły się wokół niego tłumy. Mówił prostym, ale przejmującym językiem — i trafiał prosto do serc. Przełamywał mury: duchowe, kulturowe, religijne. Spotykał się z każdym — nawet z tym, który próbował odebrać mu życie...
I przebaczył…
Jedno jest pewne: to Człowiek, który zmienił świat.
Ale szczególne miejsce w jego sercu zajmowali młodzi ludzie.
"Młodość to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej pragnie być wysłuchany i kochany."
To w nich widział nadzieję dla świata i Kościoła. Dla nich zainicjował Światowe Dni Młodzieży, bo wiedział, że w młodych tkwi siła i dobro.
"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować."
Na zakończenie apelu wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy BARKĘ - ulubioną pieśń oazową Naszego Papieża, która towarzyszyła mu przez całe Jego życie .
Przy okazji 105 rocznicy urodzin Jana Pawła II zorganizowaliśmy konkurs ph.:,,Jan Paweł II - Droga do Świętości."
Oto lista laureatów:
1 miejsce :
Patrycja Nitecka - kl. 2A
ex aequo
Weronika Gołębiowska - kl. 1B
2 miejsce:
Julia Szczepańska - kl. 3B
3 miejsce:
Zuzanna Sobczyk - kl. 3af
Wyróżnienie:
Julia Śliwińska - kl. 2A
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
9
,,Mobilni technicy i nauczyciele z Drzewniaka w Europie- EFS+"
- 35
W ramach projektu ,,Mobilni technicy i nauczyciele z Drzewniaka w Europie- EFS+" pani Beata Niewidziajło-Waloch i pani Anna Owczarek od 11 do 17 maja przebywały na Malcie. Brały tam udział w indywidualnych szkoleniach gastronomicznych i fryzjerskich. Poznały techniki pracy, wyposażenie zakładów i obserwowały pracę uczniów naszej szkoły. W wolnych chwilach zwiedzały i podziwiały piękno wyspy.
Powiatowy Konkurs Numizmatyczny
10 maja 2025 r. w Miejskim Domu Kultury nastąpiło rozdanie nagród i wręczenie pamiątkowych dyplomów zwycięzcom Powiatowego Konkursu Numizmatycznego. W pionie szkół średnich uczennica naszej szkoły Roksana Mazut zajęła drugie, a Jan Guszkiewicz trzecie miejsce. Zwycięzcom gratulujemy !!!
Przedłużanie paznokci
13.05 uczennice naszej szkoły brały udział w szkoleniu ,,Przedłużanie paznokci" prowadzonym przez p. Angelike Jarosińską reprezentującą CPS Centrum Projektów Szkoleniowych pana Pawła Rodaka. Dzięki szkoleniu dziewczęta z klas IV B oraz II B doskonaliły swoje umiejętności w zakresie pielęgnacji, przedłużania i stylizacja paznokci. Bardzo pracowicie i miło spędzony czas umożliwi naszym koleżankom zdobycie w przyszłości dobrego zawodu.
Laboratoria i pracownie MEN
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do otrzymania wsparcia w ramach inwestycji C2.2.1 (Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach tego wsparcia baza szkoły wzbogaci się o:
1. Pracownię STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki),
2. Pracownię AI (sztucznej inteligencji,
3. Zestaw do nauki zdalnej (ZNZ).
https://www.gov.pl/web/edukacja/wyposazenie-dla-szkol-do-nauki-zdalnej-oraz-pracowni-ai-i-stem
W ramach Tygodnia Bibliotek nauczyciele bibliotekarze zapraszają do udziału w szkolnych konkursach
W ramach Tygodnia Bibliotek nauczyciele bibliotekarze zapraszają do udziału w szkolnych konkursach:
1. Konkurs wiedzy pt. "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego".
2. Udział w quizie bibliotecznym.
3. Prześlij swoim nauczycielom bibliotekarzom oryginalną odpowiedź na pytanie: Czy książki mogą leczyć? Jak literatura wspiera rozwój emocjonalny?
Na ciekawe odpowiedzi czekamy pod naszymi szkolnymi adresami mailowymi: j.czuprynowska@drzewniak.pl i m.aleksandrowicz@drzewniak.pl
Najpiękniejsze odpowiedzi zostaną opublikowane na Fb naszej szkoły oraz nagrodzone.
Czekamy z niecierpliwością na Wasze wiadomości do 15 maja.
13 maja zapraszamy do biblioteki szkolnej, by wziąć udział w konkursie wiedzy oraz w quizie bibliotecznym!
Pozdrawiamy - nauczyciele bibliotekarze
„Wielkanoc bez samotności”
„Wielkanoc bez samotności” W dniu 06.05.2025 w Urzędzie Miasta nauczycielki p. Renata Wnuczek- Łągiewska i p. Katarzyna Krok uczestniczyły w uroczystym rozdaniu podziękowań za udział w akcji „Wielkanoc bez samotności” – zorganizowanej przez Stowarzyszenie Naturalny Sukces Pomaga. Podziękowania wręczali: Prezydent Miasta Radomska - Jarosław Ferenc, Starosta Powiatu Radomszczańskiego - Łukasz Więcek oraz Zarząd Stowarzyszenia - Dorota Ślaska i Monika Bus. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do udziału w kolejnych! Dobro zawsze wraca!
XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 MAJA rozpoczał się XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2025. W tym roku hasło przewodnie brzmi "Biblioteka. Lubię tu być" . Biblioteki będą świętować do 15 maja. Z okazji tego święta warto podkreślić jego rangę oraz nawiązać nieco do historii. Święto bibliotekarza zostało ustanowione w 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizacja zrzesza osoby związane z bibliotekarstwem. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój i promocja bibliotek.
Biblioteki znane były od wieków, w nich gromadzono i wytwarzano książki. To miejsca, w których znajdziecie wiele interesujących dzieł opisujących religię, filozofię, naukę, tradycję, historię czy kulturę państw na całym świecie. Czytanie książek poszerza nasze słownictwo, wiedzę i wyobraźnię, inspiruje, poprawia pracę mózgu.
Nauczyciele bibliotekarze
Wyniki konkursu
W związku ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja ogłaszamy wyniki konkursu historycznego na prezentację multimedialną nt.: „Konstytucja 3 Maja i jej znaczenie w dziejach Polski”.
W konkursie wzięło udział 74 uczniów z klas technicznych i branżowych.
Zwycięzcą konkursu została
Oliwia Marat z kl. 2C,
II miejsce zajął Maciej Włodarczyk z kl. 2D,
a III miejsce – Kacper Ścisłowski z kl. 3cw.
Serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: Barbara Chudek i Andrzej Baryła
Studia na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie
Charytatywna Zbiórka Książek!
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w charytatywnej zbiórce książek!
Termin: do 23 czerwca 2025 r.
Miejsce: biblioteka szkolna
Przyjmujemy książki:
w dobrym stanie (niezniszczone, bez plam, z kompletem stron),
przeznaczone dla dzieci, młodzieży lub dorosłych.
Podaruj książce drugie życie – pomóż innym czytać!
25 kwietnia ostatni raz uczniowie piątych klas technikum zasiedli w szkolnych ławach
- 80
Drodzy Absolwenci, dziękujemy Wam za ten czas, który spędziliście w murach naszej szkoły. Cieszymy się, że mogliśmy patrzeć jak wkraczacie w dorosłość. Wspominamy lata Waszej edukacji, to jak na naszych oczach dorastaliście, przeżywaliście sukcesy, pokonywaliście trudności i zawieraliście przyjaźnie. Musicie wiedzieć, że jesteśmy z Was bardzo dumni. Dzisiejszy dzień zamyka pewien etap Waszego życia. Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać ten czas, ale przed Wami początek czegoś całkiem nowego. Realizujcie plany i marzenia! My trzymamy za Was kciuki. Powodzenia na maturze i do zobaczenia!
Maraton maturalny
Szanowni Państwo, Wielkimi krokami zbliżają się matury. W związku z tym wychodzimy Uczniom naprzeciw i organizujemy bezpłatne maratony online z języka polskiego, niemieckiego oraz przede wszystkim, po raz kolejny, z matematyki. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w powtórkach do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Linki do spotkań na Teams oraz ich daty są dostępne na naszej stronie:https://studmat.wmi.amu.edu.pl/maraton-maturalny-z-przedmiotow-na-poziomie-podstawowym-2/.
Studenckie Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dydaktyki Matematyki
X edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”
W dniu 11 kwietnia 2025r. uczniowie klasy 3A Bartłomiej Łoś i Seweryn Gębicz reprezentowali naszą szkołę w regionalnym etapie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.
Serdecznie gratulujemy!
MISTERIUM WIELKANOCNE
- 1
Największym darem Wielkanocy jest Nadzieja.
Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, to najważniejsze święto chrześcijańskie. Z tej okazji dzisiaj tj. 16 kwietnia 2025 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość ukazująca Misterium Męki Pańskiej. Wspólnie wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego pt.: ,,PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY." Inscenizacja wprowadziła nas w świąteczny nastrój, skłoniła do zadumy i refleksji oraz uświadomiła nam, że cierpienie wpisane jest w nasze życie. Dopełnieniem przedstawienia była dekoracja, która podkreślała znaczenie krzyża i jego symbolikę.
W poranek Wielkanocny, gdy uderzą rezurekcyjne dzwony - rozraduje się nasze serce wielkim szczęściem.
Powrócimy z kościoła na wielkanocne śniadanie. Będziemy się dzielić poświęconym jajkiem z rodziną i przyjaciółmi oraz składać Wielkanocne życzenia
ŻYCZYMY RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
,,Wielkanocna zbiórka dla zwierząt"
Nasza Szkoła przyłączyła się do akcji ,,Wielkanocna zbiórka dla zwierząt", którą ogłosiła Młodzieżowa Rada Miasta w Radomsku.
Akcja trwała od 14 - 16 kwietnia 2025r.
W dniu dzisiejszym Nasza Radna MRM - Emilia Koza i przedstawiciele Naszej Społeczności Uczniowskiej oraz Opiekunowie dostarczyli wspólnie zebrane artykuły z listy ,,potrzebnych zwierzakom" - do Schroniska dla Zwierząt w Radomsku.
I znów udowodniliśmy, że ,,NASZ DRZEWNIAK jest NIEZAWODNY"
Dziękujemy Całej Społeczności ZSDiOŚ
KONKURS WIELKANOCNY- rozstrzygnięty
Tradycyjnie, jak co roku, przy okazji Świat Wielkanocnych zorganizowaliśmy konkurs ph.: ,,Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna", w którym Nasi Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością oraz mieli możliwość własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne, które wraz z życzeniami wielkanocnymi przekazaliśmy Mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.
Laureaci konkursu to :
I miejsce - ex aequo-
Julia Szczepańska - kl. 3B
Szymon Cyganek - kl. 1afk
II miejsce - ex aequo -
Zuzanna Sobczyk- kl. 3afk
Krzysztof Berski- kl.2C
III miejsce - ex aequo -
Natasza Suwała- kl. 2B
Janusz Ślęzak- kl. 1A
Wyróżnienia otrzymali:
Karolina Michałek - kl. 2B
Kamila Makowska - kl. 3afk
Aleksandra Wojtasińska - kl. 1afk
Dawid Nocuń - kl. 1A
Arkadiusz Kosmala - kl. 1A
Karol Kowalski - kl. 2dw
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Całej Społeczności ZSDiOŚ życzymy:
RADOSNYCH I SPOKOJNYCH
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Archiwum Aktualności