• Aktualności

      • Wycieczka do Warszawy

      • Wycieczka do Warszawy dla uczniów klas branżowych, dofinansowana z Programu MEiN "Poznaj Polskę" odbyła się w dniu 30.11.2021. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto, Stadion Narodowy, byli też na Cmentarzu Powstańców Warszawy i pod Pomnikiem Polegli-Niepokonani oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Popołudnie spędzili w Centrum Nauki Kopernik, a wieczorem obejrzeli Królewski Ogród Światła w Wilanowie.

      • Wyniki konkursu "Mistrz języka polskiego"

      • Ogłaszamy wyniki  konkursu. ph Mistrz  języka  polskiego, w którym musieliście wykazać się znajomością zasad gramatyki i poprawności językowej, przysłów, funkcji języka, frazeologizmów. Wielu z was przekonało się, że język polski nie należy do najłatwiejszych, ale okazało się, że niektórzy z was dbają o poprawność  języka polskiego, skoro dobrze poradzili sobie z pytaniami konkursowymi. Miło nam poinformować, że Mistrzami języka polskiego w roku szkolnym 2021/2022  zostali: I miejsce - Filip Matyjaszczyk  kl IIA; II miejsce - Aleksandra Grabowska kl.IIA, Martyna Jurek kll. IIB; III miejsce Maciej Gąćkowski  kl.IIA, Amelia Hejlik IIB. Dziękujemy  i zachęcamy do udziału w innych konkursach.Organizatorzy: Danuta Jasińska i Małgorzata Piotrowska

      • Wyniki konkursu

      • 🍂⚠️W czwartek zakończyliśmy konkurs🍁 "Jesień wyczarowana liśćmi"🍁. Z przyjemnością przedstawiamy wyniki oraz galerię nagrodzonych prac konkursowych👈 Wszystkie interpretacje tematu konkursu pokazały Waszą kreatywność. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach ⬅️

       ⚠️⚠️⚠️Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w innym terminie. Śledźcie informacje na Librusie 🤗

       R.Wnuczek-Łągiewska

       K.Madalińska-Serwa

      • Wycieczka Kraków-Wieliczka z programu Poznaj Polskę

      • Wycieczka Kraków-Wieliczka z programu Poznaj Polskę za nami...

          W ramach programu MEiN pn. Poznaj Polskę w dniach 18-19 listopada 2021r. grupa 31 uczniów z klas: IA, IB, IIA, IIC, IIIAp i IIIBp uczestniczyła w dwudniowej wycieczce Kraków-Wieliczka. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy m.in. unikatowe miejsce na mapie Krakowa - Kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama dawnej siedziby królów polskich. Kopiec jest najstarszym pomnikiem ku czci Kościuszki, umiłowanym miejscem Polaków i pomnikiem historii. W zabytkowych wnętrzach Fortu widzieliśmy wystawy czasowe, pamiątki zbierane przez Komitet Kopca Kościuszki oraz stanęliśmy „twarzą w twarz” z najwybitniejszymi Polakami - odwiedzając wystawę woskowych figur.

       Następnie podążyliśmy w kierunku Wzgórza Wawelskiego. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki - wystawę archeologiczną "Wawel Zaginiony". Stała ekspozycja ukazuje architekturę oraz historię średniowiecznego wzgórza wawelskiego.To niezwykle cenny i ciekawy rezerwat archeologiczno-architektoniczny, który obejmuje rotundę św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie pod wezwaniem NMP) pochodzącą z X i XIw., pozostałości stajni i wozowni z XVI i XVIIw., relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Ten odcinek to opowieść o tym, co zaginęło pod ziemią ale i o tym, co zostało odkryte. Odbyła się lekcja muzealna "Przedromanizm i Romanizm na Wawelu", podczas której młodzież, przemieszczając się pośród wczesnośredniowiecznych reliktów, zapoznała się z jedną z najstarszych budowli sakralnych powstałych na przełomie X i XIw., z detalami architektonicznymi, makietami dawnej zabudowy oraz licznymi znaleziskami z wykopalisk na terenie Wawelu. 

       Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta i zwiedziliśmy renesansowe Sukiennice. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza oraz Bazylika Mariacka, w której widzieliśmy wyjątkową pamiątkę średniowiecza – słynny Ołtarz Mariacki, dzieło Wita Stwosza. Odbyliśmy także wizytę w najstarszym oddziale Muzeum Narodowego w Galerii Sztuki Polskiej XIXw. w Sukiennicach. To najstarszy oddział i pierwsza siedziba Muzeum Narodowego utworzonego w 1879r. Zaczątkiem zbiorów stał się monumentalny obraz "Pochodnie Nerona", ofiarowany miastu przez autora - Henryka Siemiradzkiego, dziś eksponowany na honorowym miejscu w sali nazwanej imieniem artysty. Podziwialiśmy m.in.dzieło Jana Matejki "Hołd Pruski". Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu. 

           Drugi dzień wycieczki rozpoczął spacer Traktem Królewskim, czyli przejście najważniejszą częścią Krakowa. Popularność Drogi Królewskiej wzięła się stąd, że to właśnie pomiędzy Barbakanem i Wawelem mieścił się cały dawny Kraków. To historyczna droga, którą do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, księżniczki, chcące poślubić polskiego władcę, posłowie, udający się do króla na Wawel, czy orszaki pogrzebowe królów i wybitnych osób spoczywających w Katedrze na Wawelu.

       Wycieczka szkolna musi być: ciekawa, pożyteczna, niezapomniana i wzbogacająca wiedzę. Gdzie znaleźć miejsce, które sprawi, że wyprawa spełni wszystkie powyższe wymogi? Otóż pod ziemią. Dlatego z żalem pożegnaliśmy Kraków i wyruszyliśmy do Kopalni soli w Wieliczce, która w 1978r. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako pierwsza grupa zeszliśmy do podziemnego królestwa nowo oddanymi do użytku schodami- w Szybie Paderewski, który nie posiada windy- do pokonania mieliśmy 380 drewnianych stopni. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Przeszliśmy Trasę Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Cudu – jaki natura i człowiek stworzyły pod miastem Wieliczka – nie da się opisać słowami, trzeba je osobiście zobaczyć, by w pełni zrozumieć wysiłek wielu górniczych pokoleń, trud wydobycia i rozwój techniki przez stulecia.  

       Bogaty program wycieczki oraz wiadomości przekazane przez przewodników zapewniły nam sporą dawkę wiedzy... to był wspaniały czas na poznanie zabytków, historii Krakowa, legend związanych z miastem oraz skarbu narodowego - zabytkowej Kopalni soli w Wieliczce. Organizator: Joanna Szymańska/opiekunowie: Anna Nowak i Dorota Solarik

      • Tutorial

      • Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych w Radomsku do udziału w międzyszkolnym konkursie językowym na krótki tutorial makijażowy pt. 'Turning myself into the Grinch'.   Liczymy również na prace naszych uczniów w trwającym od dziś etapie szkolnym (regulamin dostępny na Librusie). 

           Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nagranie krótkiego filmiku w aplikacji TikTok przez uczniów szkół ponadpodstawowych w Radomsku. Tematyka materiału filmowego to krótki instruktaż wykonania makijażu Pana Grincha. Makijaż wraz ze stylizacją może być wykonany wyłącznie na sobie.

         Przesłany film powinien zawierać krótki opis w języku angielskim (np. co przedstawia tutorial, jakie kosmetyki zostały użyte itd.)- długość opisu to maksymalnie 50 słów. Opis należy umieścić w treści wiadomości wraz z załącznikiem nagranego filmiku i skanem zgody (załącznik nr 1).

          Uczestnik konkursu przesyłając filmik nagrany w aplikacji TikTok wyraża tym samym zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie jego danych osobowych w związku z organizacją i przeprowadzeniem Konkursu, a także na opublikowanie wizerunku oraz imienia i nazwiska na stronie internetowej Organizatora, portalu społecznościowym Facebook.

       Całość regulaminu konkursu międzyszkolnego dostępna jest pod adresem:

       https://drzewniak-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/k_serwa_drzewniak_pl/EUi_uYhDWt1EjjvmMyQZgJUBoEXvFQkOiEKOM1gODrWv-A?e=1KZ7O1

       załącznik RODO:

       https://drzewniak-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/k_serwa_drzewniak_pl/EU9NwNJKY7BMkpJP42rTgDwB6Zi8cC0kvll_Lmqk6NM6Jg?e=aClw0R

       J. Bogacz K. Madalińska-Serwa

      • Z wizytą w DPS - Dzień Seniora

      • Dzień 14 listopada obchodzony jest jako Dzień Seniora.  Z tej okazji w dniu dzisiejszym złożyliśmy wizytę pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej, których od kilku lat odwiedzamy. Zawieźliśmy im słodki poczęstnek wraz z kwiatami i życzeniami zdrowia i radości na każdy dzień. Dyrekcja i pracownicy DPS-u składają nam serdeczne podziękowania za pamięć i upominki.

      • Podziękowania za włączenie się do akcji "Pomagamy Polakom na Kresach"

      • Otrzymaliśmy list od Naczelnika Wydziału Edukacji - p.Andrzeja Kucharskiego z podziękowaniami za gest solidarności z Polakami zamieszkującymi dawne wschodnie tereny II RP, jakim było włączenie się do akcji charytatywnej "Mikołajki na KRESACH". Cały list Pana Naczelnika zamieszczamy poniżej.

      • Mikołajkowa zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt

      • Szkolny Klub Wolontariusza rozpoczyna zbiórkę karmy dla zwierząt (psów i kotów), którą chcemy zawieźć do Schroniska dla bezdomnych zwierząt właśnie w Mikołajki tj.6 grudnia. Możecie też wrzucić jakieś drobniaki do puszki, z którą do klas będą wchodzić wolontariusze. Macie przecież wiele empatii i nie jest Wam obojętny los bezdomnych, porzuconych zwierzaków, prawda? Zakupioną karmę, ale też np. niepotrzebne koce czy pościel można przynosić do pokoju pedagoga na II p.

      • Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła Pamięta 2021"

      • Otrzymaliśmy podziękowania za zgłoszenie się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła Pamięta 2021". W ciągu całego roku szkolnego będziemy podejmować działania, których celem jest poznawanie i propagowanie wiedzy nt. miejsc pamięci narodowej, polskiej historii i tradycji oraz promowanie postaw patriotycznych.

      • Rozstrzygnięcie konkursu "Uczesanie patriotyczne"

      • 9.11.2021 roku odbyła się kolejna edycja konkursu "Uczesania patriotyczne"

       Zwycięzcami w konkursie zostały:
       I miejsce- Nabiałkowska Krystyna kl. 4B
       II miejsce- Gradzińska Angelika kl.2B 
       III miejsce- Matuszczak Monika kl. 3Bp

       Wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy ;)

      • Wycieczka Wadowice-Kraków "Ścieżkami Jana Pawła II"

      • 31 uczniów wzięło udział w wycieczce do Wadowic i Krakowa we wtorek, 10 listopada. W Wadowicach zwiedziliśmy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II i Bazylikę Ofiarowania NMP, w której Karol Wojtyła przyjmował Sakramenty św. i gdzie był ministrantem. Oczywiście próbowaliśmy też wadowickich "kremówek papieskich". W Krakowie natomiast odwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu, byliśmy pod Oknem Papieskim,  w Sukiennicach i Kościele Mariackim. Na Rynku Głównym zachwyciliśmy się niepowtarzalną atmosferą tego miejsca, w wieczornej i świątecznej już scenerii.

      • Ślubowanie klas pierwszych

      • 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Młodzież w montażu słowno-muzycznym wyraziła pięknymi słowami miłość do Ojczyzny, wiarę w wolność i szacunek do Polski. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie/ przysięgę i zostali formalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Gośćmi byli Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego Pani Małgorzata Lewandowska, przedstawiciele 25 Batalionu Logistycznego z 25 Brygady Kawlerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego - starszy kapral  Karol Skoneczny i kapral Piotr Pawelec, a także starszy chorąży sztabowy Paweł Kałdoński z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas apelu przedstawiono wyniki  konkursów towarzyszących obchodom: historycznego oraz na fryzurę patriotyczną.

      • Rozstrzygnięcie konkursu historycznego

      • Wyniki szkolnego konkursu historycznego na prezentację multimedialną nt. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

       W konkursie w roku szk. 2021/2022 wzięło udział 61 osób, zwyciężył Bartosz Nowak z kl. II A, wyróżnienie otrzymała Karolina Uniszewska z kl. III Bg.

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom.

       Organizatorzy konkursu: Barbara Chudek i Andrzej Baryła.

      • Dziecięcy Telefon Zaufania RPD

      • Dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605 ) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12 . Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

       W związku ze zmianą numeru telefonu prosimy o upowszechnienie tej informacji. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne.


       Poniżej link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:
       https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

      • Jesień wyczarowana liśćmi

      • Droga Młodzieży ➡️ Pojawiła się pierwsza praca 👏 biorąca udział w konkursie "Jesień wyczarowana liśćmi"🍂 W związku z niekorzystną aurą pogodową termin konkursu wydłużamy do ⚠️ 24 listopada ⚠️ Czekamy na Wasze kolejne prace z niecierpliwością ❤

       p. R.Wnuczek-Łągiewska

       p. K. Madalińska-Serwa

       Przypominamy Regulamin

       ➡️https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5004055866280953&id=546785282008056

      • Podziękowania za wsparcie akcji Fundacji "Z Serca dla Serca"

      • Otrzymaliśmy podziękowania za udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Budujemy Hospicjum dla dzieci chorych na raka". Dla przypomnienia - w ubiegłym roku szkolnym zebraliśmy i przekazaliśmy na konto Fundacji "Z Serca dla Serca" 1645 zł. To dzięki Wam mogliśmy przekazać taką sumę. Liczymy, że w tym roku szkolnym uda nam się zebrać jeszcze większą kwotę.

      • Wycieczki z Programu MEiN "Poznaj Polskę"

      • Otrzymaliśmy dofinansowania do dwóch wycieczek edukacyjnych w ramach Ministerialnego Programu "Poznaj Polskę". Dla uczniów klas technicznych, w dn. 18-19.11.2021 odbędzie sie wyjazd do Krakowa i Wieliczki, natomiast dla uczniów klas branżowych w dn. 3 grudnia - do Warszawy. Więcej informacji nt. projektu i jego realizacji - w załączniku.

      • Konkurs "Książka mówi"

      • Dnia 22 października odbył się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim etap rejonowy konkursu pięknego czytania "Książka Mówi" organizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wraz z CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Łodzi. Wśród szkół ponadpodstawowych 
        z Radomska nasza placówka  jako jedyna przystąpiła do udziału w tym konkursie.

       Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości znakomitego poety, myśliciela Cypriana Kamila Norwida.
       Dwóch uczniów  naszej szkoły z klasy IIA  wyłonionych w etapie szkolnym zaprezentowalo następujące utwory poety: Filip Matyjaszczyk wiersz pt. "Klątwy" oraz "Co?...jej powiedzieć ", Wiktoria Suchan wiersz  pt." Moja ojczyzna " i  "Nerwy".

       Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie i piękne odczytanie w/w tekstów.

       Nauczyciele bibliotekarze