• '
    • Aktualności

            • Festiwal Różewicza w MDK

            • W dniu 24.04.2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w widowisku słowno-muzycznym zatytułowanym "Dwa punkty widzenia" w ramach Festiwalu Różewicza w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

              Główni aktorzy przedstawienia: Mateusz Więcławek (aktor pochodzący z Radomska) oraz Julia Mika przybliżyli młodzieży poezję Tadeusza Różewicza w oprawie muzyczno-graficznej, co pozwoliło doświadczyć odbioru twórczości naszego radomszczańskiego poety w zupełnie innym wymiarze. Starannie dobrana muzyka, wykonywana na żywo, nowoczesna w swym wyrazie forma graficzna oraz gra świateł scenicznych pobudzały zmysły i stanowiły efektowne tło dla interpretacji słownej poezji Różewicza.

              Po zakończonym widowisku można było porozmawiać z młodymi twórcami tego wydarzenia w miłej, luźnej atmosferze oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.

            • Szkolenie z wizażu

            • Dnia 24.04.2024r. uczennice kl. 3B i 4B wzięły udział w szkoleniu z wizażu nt. Makijaż wieczorowy. Szkolenie prowadziła p. kosmetolog Weronika Banaszkiewicz. Poznanie zasad, którym rządzi się dobry makijaż wieczorowy, modelowanie brwi i analiza kolorystyczna sprawia, że w makijażu dobieramy kolory, które korespondują z urodą modelki. Po spotkaniu dobór kosmetyków będzie dla uczennic na pewno bardziej świadomy i przemyślany. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze.

            • Spotkanie w ramach Tygodnia Zdrowia

            • W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia, odwiedziła nas dziś Pani Aleksandra Popławska z firmy Sensodyne. W trakcie spotkania przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego dbania o jamę ustną i dowiedzieliśmy się o

              sposobach utrzymania zdrowia zębów i przyzębia,a także konsekwencjach płynących z zaniedbania codziennej higieny.Otrzymaliśmy też próbki past od firmy Sensodyne.Dziękujemy raz jeszcze Pani Aleksandrze za solidną garść wiedzy!

            • Konkursy "Dwa źródła kultury europejskiej" oraz "Zabytki świata starożytnego" - wyniki

            • Jak co roku odbyły się konkursy poświęcone kulturze starożytnej. Uczniowie zmagali się z pytaniami poświęconymi budowie Biblii i jej bohaterom oraz zagadnieniom dotyczącym kultury i literatury antycznej.

              W konkursie literackim najlepsi okazali się: I miejsce - Hubert Kędra - kl. II A, II miejsce - Mikołaj Zgoda - kl. I C, III miejsce - Aleksandra Grabowska - kl. IV A.

              Najciekawsze prezentacje multimedialne wykonali: I miejsce - Malwina Kowalska - kl. I A, II miejsce - Bartosz Nowak - kl. IV A, III miejsce - Marta Bartoń - kl. II A, wyróżnienia: Sandra Arkit (IV A), Dominika Marczyńska (IB), Zuzanna Sowińska (I B).

            • Dzień Języka Angielskiego

            • Światowy Dzień Języka Angielskiego obchodzony jest na świecie 23 kwietnia.

              Klasa 2C świętowała ten dzień oczywiście na lekcji języka angielskiego poprzez różne wyzwania: quizy, łamance językowe, zagadki i ćwiczenia rozwijające zasób słownictwa.

              Czy wiecie, że:

              - język angielski pełni funkcję języka oficjalnego bądź półoficjalnego w ponad 60 państwach

              - na świecie istnieje ponad 125 dialektów języka angielskiego!

              - pierwszy słownik języka angielskiego został zredagowany w 1755 roku!

              - język angielski jest oficjalnym językiem przestrzeni powietrznej, więc personel lotniczy oraz obsługa lotniska muszą dobrze go znać!

              - co roku do słownika języka angielskiego dopisywanych jest ok. 4000 nowych słów, oznacza to, że średnio co dwie godziny powstaje nowe słowo!

              - do 2 miliardów ludzi mówi komunikatywnie w tym języku!

              Teraz już nikt nie ma wątpliwości dlaczego warto uczyć się języka angielskiego :)

              Zajęcia przygotowała i prowadziła p. K.Krok

            • Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim - film "Kryptonim Klasztor - Dopaść Pileckiego"

            • W dn. 23.04.2024 na zproszenie Powiatu Radomszczańskiego gościliśmy w naszej szkole Pana Tadeusza Płużańskiego - historyka, dziennikarza, twórcy dokumentalnego filmu "Kryptonim Klasztor - Dopaść Pileckiego".  Film przedstawia szerzej nieznane kulisy wielowątkowej operacji wywiadu komunistycznej bezpieki o kryptonimie „Klasztor”. W wyniku tych działań aresztowany został Witold Pilecki i jego najbliżsi współpracownicy, wśród których był ojciec Pana Tadeusza Płużańskiego. 

              W spotkaniu i projekcji filmu uczestniczyli uczniowie radomszczańskich szkół ponadpodstawowych, a odbyło się ono z inicjatywy P. Poseł Anny Milczanowskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatu: Wicestarosta Małgorzata Lewandowska i Andrzej Kucharski Naczelnik Wydziału Edukacji. Poseł Annę Milczanowską reprezentował Michał Koski Dyrektor Biura Poselskiego.

            • Kibicuj z klasą

            • "Kibicuj z klasą" to program skierowany do placówek edukacyjno-wychowawczych, którego celem jest przede wszystkim kształtowanie postaw kulturalnego kibicowania. Grupy zorganizowane - młodzież do 18. roku życia, zgłoszone do programu wchodzą na mecze za darmo. Dlatego też 21 kwietnia mieliśmy możliwość obejrzenia w Warszawie spotkania "na szczycie" Ekstraligi - meczu Legia Warszawa-Śląsk Wrocław. Chociaż wynik meczu był bezbramkowy, emocji było dużo. Wielkie wrażenie zrobiła na nas oprawa meczu i pełne trybuny kibiców - mecz obejrzało na żywo prawie 26 tysięcy kibiców.

              W drodze na stadion Legii odwiedziliśmy miejsce szczególne dla warszawiaków - Kopiec Powstania Warszawskiego - wzniesienie utworzone z gruzów zniszczonych warszawskich kamienic w czasie powstania 1944.

            • Konkurs języka niemieckiego

            • Dnia 19 kwietnia 2024r., odbył się w Publicznym Liceum Politechniki Łódzkiej w Łodzi II etap regionalnego konkursu języka niemieckiego: „Wędrówki po krajach niemieckiego obszaru językowego” – TURBOLANDESKUNDE.

              Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

              Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna wyłoniona w eliminacjach szkolnych w składzie:

              - Seweryn Gębicz z klasy IIA

              - Bartosz Jadowski z klasy IIA

              - Bartłomiej Łoś z klasy IIA

              Uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami z zakresu geografii, historii, kultury oraz realiów Szwajcarii. Konkurs wspierany był prezentacją multimedialną. Uczestnicy udzielali ustnie odpowiedzi na pytania sformułowane w języku polskim, a także w języku niemieckim. Reprezentacja naszej szkoły rywalizowała z dwunastoma zespołami z innych szkół.

              Opiekunem uczniów była p. Justyna Czuprynowska

            • Spotkanie z dietetykiem

            • W poniedziałek 22.04.2024 r. gościliśmy w naszej szkole Panią dietetyk Justynę Filiks. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Uczniowie klas 2D, 4 A i 2cw mieli okazję przypomnieć sobie zasady prawidłowego odżywiania. Podkreśliła również, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Pani Dietetyk przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w dobrej kondycji. Nasza młodzież dowiedziała się jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru oraz spożywanie napojów energetycznych.

              Pani Dietetyk zachęcała do aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem.

              Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy!!!!

            • Radomszczańskie obchody Dnia Ziemi 2024

            • 22.04.2024 w naszej szkole miały miejsce Radomszczańskie Obchody Dnia Ziemi 2024 pod hasłem "Planeta vs plastik". Uroczystość odbyła się pod patronatem p. Beaty Pokory Starosty Powiatu Radomszczańskiego.

              Młodzież szkół podstawowych z terenu Powiatu wysłuchała wykładu p. Piotra Sulorza - pracownika PET Recykling nt Recyklingu butelek PET oraz wykładu p. Piotra Szymochy - zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Radomsko "Las vs plastik ". Uroczystości towarzyszyły 2 konkursy: plastyczny "Mój ogród " i na prezentację "Dzikie zwierzęta i plastik ".

              Oto laureaci.

              Konkurs plastyczny:

              I miejsce M. Krokowicz kl.VIIb PSP w Gomunicach

              II miejsce Julian Tarnowski kl. VIIa PSP nr 9 w Radomsku

              III miejsce Patrycja Makowska PSP nr 4 w Radomsku

              Wyróżnienia: Wiktoria Bębniarz kl. VIII PSP w Ciężkowicach oraz Alicja Handydraj PSP nr 2 w Radomsku.

              Konkurs na prezentację:

              I miejsce Klaudia Koch PSP w Kobielach Wielkich

              II miejsce Krystian Czarnecki PSP w Gomunicach

              III miejsce Hanna Gaik PSP nr 1 w Radomsku

              Wyróżnienia: Natasza Staniec PSP w Strzałkowie oraz Aleksander Sztuk PSP nr 9 w Radomsku.

              Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy za rok.

            • "Klasztor"- Dopaść Pileckiego

            • W najbliższy wtorek, 23 kwietnia w Kino za Rogiem Radomsko młodzież szkół średnich obejrzy film Kryptonim „Klasztor”- Dopaść Pileckiego. Po filmie spotkanie z historykiem, dziennikarzem i twórcą dokumentu, Panem Tadeuszem Płużańskim.  Kryptonim „Klasztor” - Dopaść Pileckiego (55’) - to film dokumentalny, przedstawiający szerzej nieznane kulisy wielowątkowej operacji wywiadu komunistycznej bezpieki o kryptonimie „Klasztor”, która doprowadziła do aresztowania Witolda Pileckiego i jego najbliższych współpracowników.Autorzy przedstawiają wyrafinowaną grę bezpieki: funkcjonariuszy i tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Celem operacji „Klasztor” było nie tylko ujęcie grupy Pileckiego, ale także zastawienie pułapki, przeprowadzenie prowokacji, która miała „udowodnić”, że „ochotnik do Auschwitz” chciał likwidować czołowych funkcjonariuszy kierownictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.Film opowiada o ostatnim, 1,5 rocznym okresie życia Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski - od powrotu z włoskiej Ankony (w porozumieniu z gen. Władysławem Andersem) w grudniu 1945 r., aż do aresztowania w Warszawie w maju 1947 r.Całkowitą nowością jest pokazanie autentycznych miejsc związanych z historią Pileckiego - od niemieckiego obozu Auschwitz, po komunistyczną Polskę – lokale konspiracyjne, w końcu więzienie przy ul. Rakowieckiej, gdzie byli męczeni, po niemal nieznany gmach w centrum Warszawy, gdzie byli „sądzeni”.Autorzy opowiadają, w jaki sposób Pilecki stworzył grupę wywiadu pracującą na rzecz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przypominają m.in. akcję komunistów o kryptonimie „Zboczeńcy” (prowadzoną przeciwko siatce wywiadowczej Obszaru Centralnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość), kiedy to zdrajca AK/WiN Stanisław Leszek Kuchciński we wrześniu 1946 r. pierwszy raz trafił na ślad Pileckiego w Polsce. Kolejną osobą, która uczestniczyła w zastawianiu pułapki na Grupę Pileckiego był wysoko postawiony działacz WiN (zastępca prezesa Obszaru Centralnego WiN) Kazimierz Czarnocki, który przeszedł na stronę komunistów.Widzowie odnajdą „drugie dno” tej historii: dlaczego rotmistrz stał się celem nr. 1. komunistycznych służb. Film przypomina dobrowolne pójście Pileckiego do Auschwitz, gdzie tworzył obozowy ruch oporu metodą „piątek” – konspiratorem był tu inny więzień (a późniejszy komunistyczny premier) Józef Cyrankiewicz. Po wojnie Pilecki napisał i wysłał do Cyrankiewicza list (przypominając, że umówili się, że jeśli przeżyją obóz, będą o tym miejscu mówili tylko prawdę), co podważało kłamstwa Cyrankiewicza, że to on był twórcą konspiracji w Auschwitz.Punktem kulminacyjnym filmu jest aresztowanie Pileckiego i jego wywiadowców w mieszkaniu przy ul. Pańskiej w Warszawie, późniejsze śledztwo i głośny proces zakończony zamordowaniem rotmistrza.Film opowiada także o komunistycznych bestiach odpowiedzialnych za przeprowadzenie operacji „Klasztor” - szczególnie Józefa Czaplickiego, zapomnianego dziś czekisty, który był specjalistą od rozpracowywania podziemia niepodległościowego. Ze względu na nienawiść do AK-owców nawet jego koledzy z bezpieczeństwa nazywali go AK-owerem.Dla twórców filmu ważny jest jego aspekt edukacyjny. Może się bowiem wydawać, że w 1947 r. komuniści zwyciężyli „dopadając” Pileckiego i skazując go na śmierć. Jednak idee, którymi kierował się Pilecki i jego wywiadowcy przetrwały, i po latach zwyciężyły.W filmie występują m.in. historycy: prof. Wiesław Jan Wysocki, dr Adam Cyra, dr Tomasz Łabuszewski, ks. Tomasz Trzaska, członkowie rodzin Witolda Pileckiego i pozostałych wywiadowców.Scenariusz i reżyseria: Jarosław Mańka, Tadeusz Płużański

            • Dzień otwarty dobiegł końca

            • Dziękujemy wszystkim Odwiedziającym naszą szkołę za tak liczne przybycie. Z pewnością poczuliście ten klimat!! Zobaczyliście, że Drzewniak to Szkoła Przyszłości. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy Was Wszystkich gościć. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu - DO ZOBACZENIA :)

            • Zawody sportowo-obronne

            • W dniu dzisiejszym reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w zawodach sportowo-obronnych pod hasłem "Banditestadt". Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów z całego województwa Łódzkiego. W początkowej fazie zawodnicy musieli posługiwać się mapą oraz kompasem, aby dotrzeć do danego celu, który dawał wskazówki do dalszej trasy. Zawodnicy mieli okazję zdobywać punkty na strzelnicy, w próbach sprawności wojskowej jak rzut granatem do celu, czy siły mięśniowej jak, podciągnie na drążku, wykonanie "pompek" czy sprawdzenie siły mięśni brzucha. Następnie uczestniczy musieli wykazać się znajomością zagadnień z ratownictwa medycznego (RKO, tamowanie krwotoku). Po udanej próbie została ostatnia konkurencja w muzeum, gdzie uczestniczy musieli rozwiązać 5 zagadek. Ostatecznie nasz drużyna zajmuje wysokie 2 miejsce. W składa drużyny wchodzą: Bartosz Kosiński, Krzysztof Kubala, Kacper Wilkowicki oraz Klaudia Goleniewska. Opiekun Piotr Szymczak

            • Święto 9. Łódzkiej Brygady WOT

            • 19 kwietnia delegacja uczniów z klas logistycznych z innowacją wojskową uczestniczyła w obchodach Święta 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczniowie wraz z panią dyrektor Aleksandrą Gniłką oraz panią Magdaleną Aleksandrowicz wzięli udział w uroczystym apelu pamięci na dziedzińcu Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, w przedstawieniu artystycznym w Miejskim Domu Kultury oraz zapalili znicz pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

            • Seans filmowy w Domu Kultury

            • 17 i 18 maja 1944 roku rozegrała się jedna z najważniejszych, ale też najbardziej krwawych bitew II wojny światowej - Bitwa o Monte Cassino. Miesiąc przed 80. rocznicą tej wygranej przez wojska alianckie, w tym Polaków - bitwy, wzięliśmy udział w projekcji filmu "Czerwone maki". Podczas dwóch dni walki zginęło tam ponad 1000 polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie mając nadzieję, że wkrótce nasz kraj będzie wolny i niepodległy. Oto ich przekaz do następnych pokoleń: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz: „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce.”

            • Konkurs wiedzy o Armii Krajowej i KWP

            • 18 kwietnia 2024 r. w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się konkurs wiedzy o Armii Krajowej i Konspiracyjnym Wojsku Polskim w Radomszczańskiem. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Nowak z kl. 4A oraz Bartłomiej Łoś i Mateusz Ambroziak z kl. 2A. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół średnich Powiatu Radomszczańskiego.